Riksutställning i Bygdsiljum 2019-10-05
Västerbottens läns kaninavelsförening
BIS
Maria Wikberg Hermelin, black & white hona 95 p
Vandringspris till Bästa junior
Tindra Emmoth Dvärgvädur, japant. svart/gul hona 94,5 p
Svenmarkens HP junior
Tindra Emmoth Dvärgvädur, japant. Svart/gul hona 94,5 p
         
Klass A Vuxna djur
1 Ida Widen, Boden 1 Jamora, svart/gul 95 p
2 Maria Wikberg, Ånäset 1 Hermelin, viltgrå 95 p
3 Sara Nordström, Byske 0,1 Dvärgvädur, mantelt. havana  94,5 p
4 Sandra Nordin, Vistträsk 0,1 Stora Silver, svart 94,5 p
5 Linnéa Andersson, Vindeln 0,1 Dvärgvädur, svart 94,5 p
6 Ivonne Nordström, Umeå 0,1 Dvärgvädur, havana 94,5 p
7 Marita Junebladh, Umeå 0,1 Hermelin, viltgrå 94,5 p
8 Jenny Bjuhr, Piteå 1 Hermelin, viltgrå 94,5 p
9 Marita Junebladh, Umeå 1 Hermelin, fuchs viltbrun 94,5 p
10 Ida Widen, Boden 1 Angora, svart 94,5 p
11 Ida Widen, Boden 0,1 Dvärgvädur, japant. Svart/gul  94 p
12 Sara Nordström, Byske 0,1 Dvärgvädur, havana 94 p
13 Alice Krantz, Skellefteå 0,1 Dvärgvädur, blå 94 p
14 Marika Niemi, Piteå 1 Hermelin, zobeltecknad blå 94 p
15 Stefan Hedenström, Skellefteå 1 Hermelin, vit blåögd 94 p
16 Tyra Kjellin, Obbola 1 Dvärgvädur, svart 94 p
Klass B Ungdjur
1 Alice Krantz, Skellefteå 1,2 Dvärgvädur, blå 283,5 p
2 Ivonne Nordström, Umeå 1,2 Dvärgvädur, havana 283,5 p
3 Ida Quvang, Sikfors 1,2 Dvärgvädur, viltgul 283 p
4 Maria Wikberg, Ånäset 0,1 Hermelin, white tecknad svart 95 p
5 Jennie Karlsson, Gammelstad 1 Lilla Silver, svart 95 p
6 Viktoria Varodell, Burträsk 0,1 Dvärgvädur, mantelt. bourgogne  94,5 p
7 Tindra Emmoth, Umeå 0,1 Dvärgvädur, japant. svart/gul 94,5 p
8 Catherine Lindström,
Skellefteå
0,1 Hermelin, viltgrå 94,5 p
9 Maria Wikberg, Ånäset 0,1 Hermelin, chinchilla 94,5 p
10 Sandra Nordin, Vistträsk 0,1 Stora Silver, svart 94,5 p
11 Eva Löfgren, Umeå 0,1 Hermelin, vit blåögd 94,5 p
12 Magdalena Vahlström, Lycksele 0,1 Rex, otter tecknad svart 94,5 p
13 Malin Lundmark, Robertsfors 0,1 Dvärgvädur, japant.svart/gul            94,5 p
14 Linnéa Andersson, Vindeln 1 Dvärgvädur, svart 94,5 p
15 Malin Lundmark, Robertsfors 1 Dvärgvädur, blå 94,5 p
16 Maria Wikberg, Ånäset 1 Hermelin, viltgrå 94,5 p
17 Ivonne Nordström, Umeå 0,1 Lilla Havana 94 p
18 Tyra Kjellin, Obbola 0,1 Dvärgvädur, svart 94 p
19 Sofie Eriksson, Lövånger 0,1 Lilla Tysk Vädur, mantelt. viltgrå 94 p
20 Alice Rönnkvist, Vännäs 1 Rex, otter tecknad svart 94 p
21 Jennie Karlsson, Gammelstad 1 Lilla Silver, viltgrå 94 p
22 Isabelle Sjöström, Hörnsjö 1 Dvärgvädur, havana 94 p
Klass M Ungdjursgrupp
1 Maja Amré, Bureå Dvärgvädur, blå 94 p