Resultat Riksutställning och Rasmästerskap
Skelleftehamn 2019-03-16
       

BIS

 

 

 

Ove Karlsson och Marika Nilsson, Skellefteå

Tan, svart

hona

95 p

VP Bästa Junior

 

 

 

Tyra Kjellin, Obbola

Hermelin, vit blåögd

hona

95 p

Thomas Wikbergs VP

 

 

 

Ove Karlsson o Marika Nilsson, Skellefteå

Tan, svart

hane

95 p

Årets utställare 2018 Västerbotten

Catherine Lindström, Skellefteå

Bästa registrerade kanin 2018 Västerbotten

Catherine Lindström, Skellefteå

Tungviktspriset 2018 Västerbotten

Catherine Lindström, Skellefteå

Rasmästerskap

För medlemmar i Västerbotten, lägst 93 p

Tysk Jättescheck

1

Sonia Kärrman

svart

hane

93,5 p

Fransk vädur

1

Kim Lundell

madagaskar

hane

93 p

Rex

1

Victoria Weinehall

svart

hane

95 p

Lilla Tysk Vädur

1

Sofie Eriksson

viltgrå mantelt.

hane

95 p

Lilla Havana

1

Ivonne Nordström

 

hane

95 p

Holländsk kanin

1

Kim Lundell

japan svart/gul

hona

93 p

Tan

1

Ove Karlsson o Marika Nilsson svart

hona

95 p

Dvärgvädur

1

Alice Krantz

blå

hane

95 p

 

2

Kristina Bergman

viltgul

hane

95 p

 

3

Inger Milton

viltgrå

hona

94,5 p

Hermelin

1

Lena Hedenström

viltgrå

hona

95 p

 

2

Tyra Kjellin

vit blåögd

hona

95 p

 

3

Maria o Patrik Wikbeg

viltgrå

hane

95 p

Dvärghare

1

Sonia Kärrman

rysk svart

hane

94,5 p


Riksutställning

Klass A Vuxna djur

1

Ove o Marika Karlsson Nilsson

Skellefteå

1,2

Tan, svart

285

p

2

Petra Borgström

Pajala

0,3

Lejonhuvad kanin, viltgrå

284,5

p

3

Ida Widen

Boden

1,2

Lilla Silver, viltgrå

283,5

p

4

Maria & Patrik Wikberg

Ånäset

3,0

Hermelin, chinchilla

283

p

5

Lena Hedenström

Skellefteå

0,1

Hermelin, viltgrå

95

p

6

Petra Borgström

Pajala

0,1

Lejonhuvad kanin, viltblå

95

p

7

Tyra Kjellin

Obbola

0,1

Hermelin, vit blåögd

95

p

8

Victoria Weinehall

Umeå

1,0

Rex, svart

95

p

9

Fam. Quvang

Sikfors

1,0

Tan, svart

95

p

10

Kristina Bergman

Umeå

1,0

Dvärgvädur, manteltecknad viltgul

95

p

11

Sofie Eriksson

Robertsfors

1,0

Lilla Tysk Vädur, manteltecknad viltgrå

95

p

12

Alice Krantz

Skellefteå

1,0

Dvärgvädur, blå

95

p

13

Ivonne Nordström

Umeå

1,0

Lilla Havana

95

p

14

Maria & Patrik Wikberg

Ånäset

1,0

Hermelin, viltgrå

95

p

15

Marika Niemi

Piteå

0,1

Holländsk Kanin, svart

94,5

p

16

Victoria Weinehall

Umeå

0,1

Hermelin, viltgrå

94,5

p

17

Ivonne Nordström

Umeå

0,1

Dvärgvädur, havana

94,5

p

18

Inger Milton

Sävar

0,1

Dvärgvädur, viltgrå

94,5

p

19

Ove o Marika Karlsson Nilsson

Skellefteå

0,1

Dvärgvädur, blå

94,5

p

20

Marita Junebladh

Umeå

0,1

Hermelin, viltgrå

94,5

p

21

Jennie Karlsson

Gammelstad

0,1

Lilla Silver, svart

94,5

p

22

Katja Gran

Haparanda

0,1

Belgisk Jätte, viltgrå

94,5

p

23

Sandra Nordin

Vistträsk

0,1

Stora Silver, svart

94,5

p

24

Ulrika Forsgren

Lycksele

0,1

Hermelin, viltgrå

94,5

p

25

Ida Widen

Boden

0,1

Lilla Silver, blå

94,5

p

26

Kristina Bergman

Umeå

0,1

Dvärgvädur, viltgul

94,5

p

27

Stefan Hedenström

Skellefteå

0,1

Hermelin, vit blåögd

94,5

p

28

Ulrika Forsgren

Lycksele

1,0

Hermelin, viltblå

94,5

p

29

Gustav Varodell

Burträsk

1,0

Hermelin, chinchilla

94,5

p

30

Sandra Nordin

Vistträsk

1,0

Hermelin, chinchilla

94,5

p

31

Fanny Karlsson Wikström

Gammelstad

1,0

Hermelin, viltgrå

94,5

p

32

Fam. Quvang

Sikfors

1,0

Dvärgvädur, viltgul

94,5

p

33

Jennie Karlsson

Gammelstad

1,0

Lilla Silver, viltgrå

94,5

p

34

Katja Gran

Haparanda

1,0

Belgisk Jätte, viltblå

94,5

p

35

Sonia Kärrman

Lycksele

1,0

Dvärghare, rysk tecknad

94,5

p

36

Jennie Karlsson

Gammelstad

1,0

Tan, svart

94,5

p

37

Sofie Eriksson

Robertsfors

0,1

Lilla Tysk Vädur, viltgrå

94

p

38

Ida Widen

Boden

0,1

Lilla Silver, svart

94

p

39

Sofie Eriksson

Robertsfors

0,1

Lilla Tysk Vädur, blå

94

p

40

Marika Niemi

Piteå

0,1

Belgisk Jätte, vit rödögd

94

p

41

Marika Niemi

Piteå

0,1

Hermelin, zobeltecknad blå

94

p

42

Marita Junebladh

Umeå

1,0

Hermelin, chinchilla

94

p

43

Katja Gran

Haparanda

1,0

New Zealand Red

94

p

44

Dennis Stenlund

Vännäs

1,0

Dvärgvädur, viltgrå

94

p

45

Johanna Forsberg

Umeå

1,0

Dvärgvädur, blå

94

p

46

Fam. Quvang

Sikfors

1,0

Deilenaar

94

p

47

Johanna Berglund

Skellefteå

1,0

Dvärgvädur, vit blåögd

94

p

Klass B Ungdjur

Inga deltagare

Klass G Elitgrupp

1

Petra Borgström

Pajala

379,5

p

2

Jennie Karlsson

Gammelstad

377

p

3

Maria & Patrik Wikberg

Ånäset

376,5

p