Resultat riksutställning Skelleftehamn 2018-12-08

Best in show

Ove Karlsson/Marika Nilsson

Tan, svart

stam

95,5 p

Västerbottens läns vandringspris till bästa junior

 

 

Dennis Stenlund

Dvärgvädur viltgrå

hane

95 p

Västerbottens läns vandringspris Klass A

 

 

Ove Karlsson och Marika Nilsson

Tan, svart

stam

286 p

Västerbottens läns vandringspris Klass B

 

 

Ove Karlsson och Marika Nilsson

Tan, svart

hona

95,5 p

Västerbottens läns vandringspris Klass G

 

 

Catherine Lindström

 

 

380 p

Uno Berglunds minne, vandringspris till bästa stam eller grupp egen uppfödning

Ove Karlsson och Marika Nilsson

Tan, svart

stam

286 p

Thomas Wikbergs vandringspris till bästa små och mellanstora raser klass A

Ove Karlsson och Marika Nilsson

Tan, svart

 

95,5 p

Trollskogens vandringspris till bästa zobel eller zobelsiames

 

 

Ulrika Forsgren

Hermelin, zobelsiames brun

hane

94,5 p

Kaninfarmens vandringspris till bästa hermelin

 

 

Catherine Lindström

Hermelin fuchs, vit rödögd

hane

95,5 p

Svenmarkens hederspris till bästa junior med max tre utställda djur

 

Dennis Stenlund

Dvärgvädur viltgrå

 

95 p

Prislista Klass A Vuxna djur

1

Ove o Marika Karlsson NilssonSkellefteå

1,2

Tan, svart

286

p

2

Catherine Lindström

Skellefteå

3,0

Hermelin, fuchs vit rödögd

285,5

p

3

Maria & Patrik Wikberg

Ånäset

3,0

Hermelin, viltgrå

285

p

4

Stefan Hedenström

Skellefteå

0,3

Hermelin, vit blåögd

284,5

p

5

Catherine Lindström

Skellefteå

3,0

Hermelin, viltgrå

284,5

p

6

Maria & Patrik Wikberg

Ånäset

3,0

Hermelin, chinchilla

284

p

7

Lena Hedenström

Skellefteå

0,1

Hermelin, viltgrå

95

p

8

Catherine Lindström

Skellefteå

1,0

Dvärgvädur, viltgrå

95

p

9

Dennis Stenlund

Vännäs

1,0

Dvärgvädur, viltgrå

95

p

10

Ulrika Forsgren

Lycksele

1,0

Hermelin, viltblå

95

p

11

Jennie Karlsson

Gammelstad

1,0

Lilla Silver, viltgrå

95

p

12

Alice Krantz

Skellefteå

1,2

Dvärgvädur, blå

282,5

p

13

Sara Nordström

Byske

0,1

Dvärgvädur, svart

94,5

p

14

Ulrika Forsgren

Lycksele

0,1

Hermelin, viltgrå

94,5

p

15

Ivonne Nordström

Umeå

0,1

Lilla Havana

94,5

p

16

Sofie Eriksson

Robertsfors

0,1

Lilla Tysk Vädur, blå

94,5

p

17

Sofie Eriksson

Robertsfors

0,1

Lilla Tysk Vädur, mantelt viltgrå

94,5

p

18

Ida Widen

Boden

0,1

Angora, vit rödögd

94,5

p

19

Inger Milton

Sävar

1,0

Dvärgvädur, viltgrå

94,5

p

20

Jennie Karlsson

Gammelstad

1,0

Lilla Silver, svart

94,5

p

21

Tyra Kjellin

Obbola

1,0

Hermelin, vit blåögd

94,5

p

22

Catherine Lindström

Skellefteå

1,0

Hermelin, fuchs viltgrå

94,5

p

23

Eva Löfgren

Umeå

1,0

Holländsk Kanin, japant. svart/gul

94,5

p

24

Ulrika Forsgren

Lycksele

1,0

Hermelin, zobel siamest. brun

94,5

p

25

Kristina Bergman

Umeå

1,2

Dvärgvädur, viltgul

282

p

26

Ove o Marika Karlsson NilssonSkellefteå

0,1

Dvärgvädur, blå

94

p

27

Åse Sundström

Arjeplog

0,1

Dvärgvädur, viltgul

94

p

28

Alice Krantz

Skellefteå

0,1

Dvärgvädur, bourgogne

94

p

29

Tyra Kjellin

Obbola

0,1

Dvärgvädur, viltgul

94

p

30

Eva Löfgren

Umeå

0,1

Hermelin, vit blåögd

94

p

31

Julia Höök

Umeå

0,1

Dvärgvädur, japant. Svart/gul

94

p

32

Jessica Vesterberg

Arjeplog

0,1

Lejonhuvad kanin, viltgrå

94

p

33

Ida Widen

Boden

0,1

Angora, chinchilla

94

p

34

Victoria Weinehall

Umeå

1,0

Rex, svart

94

p

35

Isabelle Sjöström

Hörnsjö

1,0

Dvärgvädur, havana

94

p

36

Jennie Karlsson

Gammelstad

1,0

Hermelin, viltgrå

94

p

37

Marika Niemi

Piteå

1,0

Belgisk Jätte, viltblå

94

p

38

Fam. Quvang

Sikfors

1,0

Dvärgvädur, viltgul

94

p

39

Catherine Lindström

Skellefteå

1,0

Hermelin, fuchs viltbrun

94

p

40

Isabelle Sjöström

Hörnsjö

1,0

Dvärgvädur, zobeltecknad

94

p

41

Sara Nordström

Byske

1,0

Dvärgvädur, havana

94

p

42

Kristina Bergman

Umeå

1,0

Hermelin, järngrå

94

p

43

Victoria Weinehall

Umeå

1,0

Liten Rex, svart

94

p

Prislista Klass B ungdjur

1

Ove o Marika Karlsson NilssonSkellefteå

0,1

Tan, svart

95,5

p

2

Ivonne Nordström

Umeå

1,0

Lilla Havana

95,5

p

3

Inger Milton

Sävar

0,1

Dvärgvädur, viltgrå

95

p

4

Maria & Patrik Wikberg

Ånäset

0,1

Hermelin, chinchilla

95

p

5

Marita Junebladh

Umeå

0,1

Hermelin, viltgrå

95

p

6

Lena Hedenström

Skellefteå

1,0

Hermelin, viltgrå

95

p

7

Catherine Lindström

Skellefteå

1,0

Wiener, vit blåögd

95

p

8

Johanna Berglund

Skellefteå

0,1

Dvärgvädur, vit blåögd

94,5

p

9

Alice Krantz

Skellefteå

0,1

Dvärgvädur, blå

94,5

p

10

Nina Johansson

Arjeplog

1,0

Fransk Vädur, järngrå

94,5

p

11

Johanna Forsberg

Umeå

1,0

Dvärgvädur, blå

94,5

p

12

Fam. Quvang

Sikfors

0,1

Dvärgvädur, mantelt. viltgul

94

p

13

Marita Junebladh

Umeå

1,0

Hermelin, chinchilla

94

p

Prislista Klass G Elitklass

1

Catherine Lindström

Skellefteå

380

p

2

Maria & Patrik Wikberg

Ånäset

379,5 p

3

Maria & Patrik Wikberg

Ånäset

379

p

4

Ivonne Nordström

Umeå

379

p

5

Jennie Karlsson

Gammelstad

378

p

6

Ulrika Forsgren

Lycksele

377,5 p

Doc to PDF Converter Converted By BCLTechnologies