Resultat Riksutställning och Rasmästerskap Skellefteå 2018-03-03

BIS

 

 

 

Catherine Lindström, Skellefteå

Hermelin, viltgrå

hane

95,5 p

VP Bästa Junior

 

 

 

Signe Bergvall, Umeå

Hermelin, viltgrå

hona

95 p

Thomas Wikbergs VP

 

 

 

Ove Karlsson o Marika Nilsson, Skellefteå

Tan, svart

stam

286 p

VP klass G

 

 

 

Catherine Lindström, Skellefteå

 

 

380 p

Rasmästerskap

För medlemmar i Västerbotten, lägst 93 p

Fransk vädur

1

Lena Andersson

viltgul

hane

93 p

New Zealand Red

1

Ida Lundberg

 

hane

94,5 p

Wiener

1

Johanna Berglund

vit blåögd

hane

94,5 p

 

2

Catherine Lindström

vit blåögd

hona

93,5 p

Rex

1

Victoria Weinehall

svart

hane

94,5 p

 

2

Ronja Stenlund

rysst. brun

hane

93,5 p

Liten Rex

1

Victoria Weinehall

svart

hane

94,5 p

 

2

Stefan Hedenström

svart

hane

94,5 p

Belgisk Hare

1

Agneta M Yngma

viltröd

hane

94,5 p

 

2

Madeleine Berglund

viltröd

hane

94,5 p

Lilla Tysk Vädur

1

Marita Junebladh

viltgrå mantelt.

hane

95 p

 

2

Sofie Eriksson

viltgrå mantelt.

hane

94,5 p

Lilla Havana

1

Ivonne Nordström

 

hane

95 p

Holländsk kanin

1

Eva Löfgren

japan svart/gul

hane

94 p

Tan

1

Ove Karlsson o Marika Nilsson svart

hane

95,5 p

 

2

Kim Lundell

svart

hane

94,5 p

Dvärgvädur

1

Inger Milton

viltgrå

hona

95,5 p

 

2

Kristina Bergman

viltgul

hane

95 p

 

3

Catherine Lindström

viltgrå

hona

95 p

Hermelin

1

Catherine Lindström

viltgrå

hane

95,5 p

 

2

Maria o Patrik Wikberg

chinchilla

hane

95 p

 

3

Kristina Bergman

järngrå

hane

95 p

Dvärghare

1

Sonja Kärrman

vit rödögd

hane

95 p

1

Riksutställning

Klass A Vuxna djur

1

Ove Karlsson o Marika Nilsson

Skellefteå

1,2

Tan, svart

286

p

2

Catherine Lindström

Skellefteå

3,0

Hermelin, fuchs vit rödögd

285,5

p

3

Inger Milton

Sävar

0,1

Dvärgvädur, viltgrå

95,5

p

4

Catherine Lindström

Skellefteå

1,0

Hermelin, viltgrå

95,5

p

5

Maria o Patrik Wikberg

Ånäset

3,0

Hermelin, chinchilla

284,5

p

6

Kristina Bergman

Umeå

3,0

Dvärgvädur, viltgul

284

p

7

Maria o Patrik Wikberg

Ånäset

3,0

Hermelin, viltgrå

284

p

8

Ivonne Nordström

Umeå

3,0

Lilla Havana

283,5

p

9

Johanna Berglund

Skellefteå

1,2

Dvärgvädur, blå

283

p

10

Emma Löfgren

Sikfors

0,1

Lilla Silver, svart

95

p

11

Catherine Lindström

Skellefteå

0,1

Dvärgvädur, viltgrå

95

p

12

Emma Löfgren

Sikfors

0,1

Lilla Silver, blå

95

p

13

Ulrika Forsgren

Lycksele

0,1

Hermelin, viltgrå

95

p

14

Signe Bergvall

Umeå

0,1

Hermelin, viltgrå

95

p

15

Marita Junebladh

Umeå

1,0

Lilla Tysk Vädur, mantelt. viltgrå

95

p

16

Kristina Bergman

Umeå

1,0

Hermelin, järngrå

95

p

17

Sandra Nordin

Vistträsk

1,0

Stora Silver, viltgrå

95

p

18

Stefan Hedenström

Skellefteå

1,0

Hermelin, vit blåögd

95

p

19

Sonia Kärrman

Lycksele

1,0

Dvärghare, vit rödögd

95

p

20

Eva Löfgren

Umeå

1,0

Hermelin, vit blåögd

95

p

21

Madeleine Berglund

Örviken

1,2

Dvärgvädur, vit blåögd

282,5

p

22

Sandra Nordin

Vistträsk

0,1

Belgisk Jätte, viltgrå

94,5

p

23

Ivonne Nordström

Umeå

0,1

Dvärgvädur, havana

94,5

p

24

Nellie Jonsson

Skelleftehamn 0,1

Dvärgvädur, blå

94,5

p

25

Sandra Nordin

Vistträsk

0,1

Hermelin, white tecknad svart

94,5

p

26

Fam Quvang

Sikfors

0,1

Deilenaar

94,5

p

27

Victoria Weinehall

Umeå

1,0

Rex, svart

94,5

p

28

Victoria Weinehall

Umeå

1,0

Liten Rex, svart

94,5

p

29

Sandra Nordin

Vistträsk

1,0

Hermelin, zobeltecknad brun

94,5

p

30

Kim Lundell

Vännäs

1,0

Tan, svart

94,5

p

31

Kim Lundell

Vännäs

1,0

Dvärgvädur, viltgrå

94,5

p

32

Ivonne Nordström

Umeå

1,0

Dvärgvädur, blå

94,5

p

33

Ida Lundberg

Bygdeå

1,0

New Zealand Red

94,5

p

34

Alice Krantz

Skellefteå

1,0

Dvärgvädur, bourgogne

94,5

p

35

Ulrika Forsgren

Lycksele

1,0

Hermelin, viltblå

94,5

p

36

Agneta M. Yngman

Skellefteå

1,0

Belgisk Hare, viltröd

94,5

p

37

Johanna Berglund

Skellefteå

1,0

Wiener, vit blåögd

94,5

p

38

Stefan Hedenström

Skellefteå

1,0

Liten Rex, svart

94,5

p

39

Sofie Eriksson

Robertsfors

1,0

Lilla Tysk Vädur, mantelt. viltgrå

94,5

p

40

Sandra Nordin

Vistträsk

0,1

Hermelin, chinchilla

94

p

41

Sonia Kärrman

Lycksele

0,1

Dvärghare, rysk tecknad brun

94

p

42

Ida Widen

Boden

0,1

Satinangora, blå

94

p

43

Alice Krantz

Skellefteå

1,0

Dvärgvädur, blå

94

p

44

Therese Norberg

Skellefteå

1,0

Dvärgvädur, madagaskar

94

p

45

Lena Hedenström

Skellefteå

1,0

Hermelin, viltgrå

94

p

46

Eva Löfgren

Umeå

1,0

Holländsk Kanin, japant svart/gul

94

p

47

Kristina Bergman

Umeå

1,0

Dvärgvädur, mantelt viltgul

94

p

48

Therese Norberg

Skellefteå

1,0

Hermelin, zobeltecknad blå

94

p

49

Ida Widen

Boden

1,0

Jamora, svart/gul

94

p

Klass B Ungdjur

1

Ivonne Nordström

Umeå

1,0

Lilla Havana

95

p

2

Stefan Hedenström

Skellefteå

1,0

Hermelin, vit blåögd

94,5

p

3

Madeleine Berglund

Örviken

1,0

Belgisk Hare, viltröd

94,5

p

Klass G Elitgrupp

1

Catherine Lindström

Skellefteå

380

p

2

Maria o Patrik Wikberg

Ånäset

379

p

3

Ivonne Nordström

Umeå

377,5 p

2

HTML to PDF API Converted By BCLTechnologies