Resultat Skelleftehamn 2017-12-02

Best in show

Catherine Lindström

Hermelin fuchs, vit rödögd

hane

96 p

Västerbottens läns vandringspris till bästa junior

 

 

Tyra Kjellin

Dvärgvädur, viltgul mantel

hane

94,5 p

Västerbottens läns vandringspris Klass A

 

 

Ove Karlsson och Marika Nilsson

Tan, svart

stam

286,5 p

Västerbottens läns vandringspris Klass B

 

 

Ove Karlsson och Marika Nilsson

Tan, svart

grupp hanar

286 p

Västerbottens läns vandringspris Klass G

 

 

Inger Milton

 

 

379,5 p

Uno Berglunds minne, vandringspris till bästa stam eller grupp egen uppfödning

Ove Karlsson och Marika Nilsson

Tan, svart

stam

286,5 p

Thomas Wikbergs vandringspris till bästa små och mellanstora raser klass A

Ove Karlsson och Marika Nilsson

Tan, svart

hona

95,5 p

Kaninfarmens vandringspris till bästa hermelin

 

 

Catherine Lindström

Hermelin, fuchs, vit rödögd

hane

96 p

För medlemmar i Svenska Vädursklubben:

Vädurspokalen, Sv vädursklubbens vandringspris till bästa stam eller grupp

Inger Milton

Dvärgvädur viltgrå

stam

284,5 p

Sv vädursklubbens rosett till bästa vädur (konkurrensbedömning)

 

Catherine Lindström

Dvärgvädur viltgrå

hane

95 p

Sv vädursklubbens rosett till Bäst i rasen

 

 

Marita Junebladh

Lilla tysk vädur mantelt viltgr

hane

94,5 p

Inger Milton

Dvärgvädur viltgrå

hona

95 p

Prislista Klass A Vuxna djur

1

Ove Karlsson/Marika Nilsson

Skellefteå

1,2

Tan, svart

286,5

p

2

Catherine Lindström

Skellefteå

1,2

Hermelin, fuchs vit rödögd

286

p

3

Maria & Patrik Wikberg

Ånäset

1,0

Hermelin, chinchilla

95,5

p

4

Catherine Lindström

Skellefteå

1,0

Hermelin, viltgrå

95,5

p

5

Inger Milton

Sävar

1,2

Dvärgvädur, viltgrå

285

p

6

Maria & Patrik Wikberg

Ånäset

3,0

Hermelin, viltgrå

285

p

7

Ivonne Nordström

Umeå

3,0

Lilla Havana

285

p

8

Johanna Berglund

Skellefteå

0,1

Dvärgvädur, blå

95

p

9

Johanna Berglund

Skellefteå

0,1

Wiener, vit blåögd

95

p

10

Anita Ekman

Ånäset

1,0

Belgisk Hare, viltröd

95

p

11

Catherine Lindström

Skellefteå

1,0

Dvärgvädur, viltgrå

95

p

12

Kristina Bergman

Umeå

1,0

Dvärgvädur, viltgul

95

p

13

Stefan Hedenström

Skellefteå

1,0

Hermelin, vit blåögd

95

p

14

Alice Krantz

Skellefteå

1,0

Dvärgvädur, blå

95

p

15

Lena Hedenström

Skellefteå

0,1

Hermelin, viltgrå

94,5

p

16

Ivonne Nordström

Umeå

0,1

Dvärgvädur, blå

94,5

p

17

Madeleine Berglund

Örviken

0,1

Dvärgvädur, vit blåögd

94,5

p

18

Stefan Hedenström

Skellefteå

0,1

Liten Rex, svart

94,5

p

19

Katja Gran

Haparanda

1,0

Belgisk Jätte, järngrå

94,5

p

20

Åse Sundström

Arjeplog

1,0

Belgisk Jätte, vit rödögd

94,5

p

21

Tyra Kjellin

Obbola

1,0

Dvärgvädur, viltgul

94,5

p

22

Johanna Berglund

Skellefteå

1,0

Dvärgvädur, viltgul

94,5

p

23

Nina Johansson

Arjeplog

1,0

Fransk Vädur, järngrå

94,5

p

24

Marita Junebladh

Umeå

1,0

Lilla Tysk Vädur, mantelt viltgrå

94,5

p

25

Kristina Bergman

Umeå

1,0

Dvärgvädur, mantelt viltgul

94,5

p

26

Kim Lundell

Vännäs

1,0

Tan, svart

94,5

p

27

Sofie Eriksson

Bureå

0,1

Lilla Tysk Vädur, blå

94

p

28

Ivonne Nordström

Umeå

0,1

Dvärgvädur, havana

94

p

29

Marita Junebladh

Umeå

0,1

Lilla Tysk Vädur, viltgrå

94

p

30

Ida Quvang

Sikfors

0,1

Deilenaar

94

p

31

Madeleine Berglund

Örviken

1,0

Liten Rex, svart

94

p

32

Eva Löfgren

Umeå

1,0

Liten Rex, castor

94

p

33

Catherine Lindström

Skellefteå

1,0

Wiener, vit blåögd

94

p

34

Therese Norberg

Skellefteå

1,0

Hermelin, zobeltecknad blå

94

p

35

Alice Krantz

Skellefteå

1,0

Dvärgvädur, bourgogne

94

p

36

Ida Quvang

Sikfors

1,0

Dvärgvädur, mantelt viltgul

94

p

Prislista Klass B ungdjur

1

Ove Karlsson/Marika Nilsson

Skellefteå

3,0

Tan, svart

286

p

2

Katja Gran

Haparanda

1,2

Belgisk Jätte, viltgrå

283,5

p

3

Ida Quvang

Sikfors

0,1

Lilla Silver, blå

95

p

4

Ivonne Nordström

Umeå

0,1

Dvärgvädur, blå

94,5

p

5

Ida Quvang

Sikfors

0,1

Lilla Silver, svart

94,5

p

6

Eva Löfgren

Umeå

0,1

Liten Rex, castor

94,5

p

7

Alice Krantz

Skellefteå

1,0

Dvärgvädur, blå

94,5

p

8

Ove Karlsson/Marika Nilsson

Skellefteå

1,0

Wiener, vit blåögd

94,5

p

9

Eva Löfgren

Umeå

1,0

Hermelin, vit blåögd

94,5

p

10

Tyra Kjellin

Obbola

1,0

Dvärgvädur, mantelt viltgul

94,5

p

11

Tyra Kjellin

Obbola

0,1

Dvärgvädur, viltgul

94

p

Prislista Klass G Elitklass

1

Inger Milton

Sävar

379,5 p

2

Maria & Patrik Wikberg

Ånäset

379,5 p

3

Catherine Lindström

Skellefteå

379,5 p

4

Maria & Patrik Wikberg

Ånäset

379

p

5

Lena Hedenström

Skellefteå

376

p

Prislista Klass K Produkter

1 Lena HedenströmSkellefteå Pälsprodukter95 p

Java HTML to PDF Converted By BCLTechnologies