Riksutställning Umeå 26 november 2016
Best in show
Catherine Lindström, Skellefteå Hermelin fuchs, vit rödögd hane 95,5 p
Västerbottens läns vandringspris till bästa junior
Lukas Nordin, Vistträsk Alaska hona 95 p
Västerbottens läns vandringspris Klass A
Catherine Lindström, Skellefteå Hermelin fuchs, vit rödögd hane 95,5 p
Västerbottens läns vandringspris Klass B
Ove Karlsson och Marika Nilsson Tan, svart hona 95,5 p
Västerbottens läns vandringspris Klass G
Catherine Lindström, Skellefteå 380 p
Uno Berglunds minne, vandringspris till bästa stam eller grupp egen uppfödning
Ove Karlsson och Marika Nilsson Tan, svart grupp honor 284,5 p
Thomas Wikbergs vandringspris till bästa små och mellanstora raser klass A
Ove Karlsson och Marika Nilsson Tan, svart hane 95 p
Kaninfarmens vandringspris till bästa hermelin
Catherine Lindström Hermelin, fuchs, vit rödögd    hane 95,5 p
Kaninfarmens hederspris till bästa vädur 
Marita Junebladh, Umeå Lilla tysk vädur, viltgrå  hane 95 p
 
Prislista Klass A Vuxna djur
1 Catherine Lindström Skellefteå 1 Hermelin, fuchs vit rödögd 95,5 p
2 Ingela Engenström Stöde 1,2 Satin, elfenben rödögd 285 p
3 Ove o Marika Karlsson Nilsson Skellefteå 0,3 Tan, svart 284,5 p
4 Inger Milton Sävar 1,2 Dvärgvädur, viltgrå 284 p
5 Maria & Patrik Wikberg Ånäset 3 Hermelin, viltgrå 284 p
6 Marita Junebladh Umeå 1,2 Lilla Tysk Vädur, viltgrå 283 p
7 Maria & Patrik Wikberg Ånäset 1,2 Hermelin, chinchilla 283 p
8 Lukas Nordin Vistträsk 0,1 Alaska 95 p
9 Catherine Lindström Skellefteå 0,1 Hermelin, viltgrå 95 p
10 Catherine Lindström Skellefteå 0,1 Hermelin, vit rödögd 95 p
11 Ivonne Nordström Umeå 1 Lilla Havana 95 p
12 Victoria Weinehall Nordmaling 1 Liten Rex, svart 95 p
13 Sandra Nordin Vistträsk 1 Lejonhuvad kanin, viltgrå 95 p
14 Ingela Engenström Stöde 0,1 Liten Satin, elfenben rödögd 94,5 p
15 Catherine Lindström Skellefteå 0,1 Hermelin, fuchs viltgrå 94,5 p
16 Lena Hedenström Skellefteå 1 Hermelin, järngrå 94,5 p
17 Maya Johansson-Åhman Robertsfors 1 Lilla Tysk Vädur, viltgrå 94,5 p
18 Catherine Lindström Skellefteå 1 Wiener, vit blåögd 94,5 p
19 Sandra Nordin Vistträsk 1 Belgisk Jätte, viltgrå 94,5 p
20 Stefan Hedenström Skellefteå 1 Wiener, vit blåögd 94,5 p
21 Eva Löfgren Umeå 1 Hermelin, vit blåögd 94,5 p
22 Kim Lundell Vännäs 1 Tan, svart 94,5 p
23 Kristina Bergman Bureå 1,2 Dvärgvädur, viltgul 282 p
24 Stefan Hedenström Skellefteå 0,1 Hermelin, vit blåögd 94 p
25 Lukas Nordin Vistträsk 0,1 Lilla Tysk Vädur, viltgrå 94 p
26 Ida Quvang Sikfors 0,1 Deilenaar 94 p
27 Lukas Nordin Vistträsk 0,1 Lilla  Wiener, blå 94 p
28 Ingela Engenström Stöde 1 Satin, chinchilla 94 p
29 Ida Quvang Sikfors 1 Dvärgvädur, viltgul 94 p
30 Sandra Nordin Vistträsk 1 Stora Silver, svart 94 p
31 Lukas Nordin Vistträsk 1 Lilla Tysk Vädur, vit rödögd 94 p
32 Marita Junebladh Umeå 1 Lilla Tysk Vädur, viltgrå manteltecknad 94 p
33 Linda Pettersen Umeå 1 Dvärgvädur, viltgul manteltecknad  94 p
Prislista Klass B ungdjur
1 Ove o Marika Karlsson Nilsson Skellefteå 0,1 Tan, svart 95,5 p
2 Maria & Patrik Wikberg Ånäset 0,1 Hermelin, chinchilla 95 p
3 Elisabeth Österberg Själevad 1 Angora, vit rödögd 95 p
4 Fanny Karlsson Skellefteå 0,1 Dvärgvädur, blå 94,5 p
5 Maria & Patrik Wikberg Ånäset 1 Hermelin, viltgrå 94,5 p
6 Ivonne Nordström Umeå 1 Lilla Havana 94,5 p
7 Sofie Eriksson Robertsfors 0,1 Lilla Tysk Vädur, järngrå 94 p
8 Lena Sjöström Bjärtå 0,1 Fransk Vädur, viltblå manteltecknad  94 p
9 Ulrika Forsgren Lycksele 1 Hermelin, viltblå 94 p
10 Ida Lundberg Bygdeå 1 New Zealand Red 94 p
Prislista Klass M ungdjursgrupp
1 Maria & Patrik Wikberg Ånäset Hermelin, viltgrå 94 p
Prislista Klass G Elitklass
1 Catherine Lindström Skellefteå 380 p
2 Maria & Patrik Wikberg Ånäset 378,5 p
3 Ingela Engenström Stöde 378 p
Prislista Klass K Produkter
1 Elisabeth Österberg Själevad Pälsprodukter 95 p