Västerbottens hederspriser 2015
Årets utställare
Ove Karlsson och Marika Nilsson, Skellefteå
Årets juniorutställare
Fanny Karlsson, Skellefteå
Årets kaninhoppare
Linda Pettersen, Umeå
Årets bästa registrerade kanin
Ove Karlsson och Marika Nilsson, Skellefteå Tan, svart 95,5 p
Årets tungviktare
Catherine Lindström, Skellefteå Wiener, vit blåögd 95 p
       
Resultat Riksutställning och Rasmästerskap Umåker 2016-02-27
BIS
Catherine Lindström, Skellefteå Hermelin, fuchs vit rödögd hane 95,5 p
VP Bästa Junior
Alina Shokouhi, Vistträsk Wiener, vit blåögd stam 283,5 p
Thomas Wikbergs VP
Ove Karlsson o Marika Nilsson, Skellefteå Tan, svart stam 285,5 p
VP klass G
Catherine Lindström, Skellefteå 379,5 p
Bästa lejonhuvade kanin, hane
Sandra Nordin, Vistträsk viltgrå hona 94 p
           
Rasmästerskap 
För medlemmar i Västerbotten, lägst 93 p
Wiener 1 Stefan Hedenström vit hane  95 p
2 Fanny Karlsson vit hane 95 p
3 Catherine Lindström vit hona 95 p
           
Rex 1 Victor Svahn castor hona 94,5 p
2 Elisabeth Österberg castor hane 94 p
Liten Rex 1 Victoria Weinehall svart hane 94 p
2 Eva Löfgren castor hane 93 p
Lejonhuvad kanin 1 Alice Krantz japan gul/svart hane 93 p
2 Sara Lundström japan gul/svart hane 93 p
Belgisk Hare 1 Anita Ekman viltröd hane 95 p
2 Hanna Hedblad viltröd hane 93,5 p
White 1 Ida Lundberg svart hona 95 p
Lilla Tysk Vädur 1 Sofie Eriksson viltgrå mantelt. hona 95 p
2 Marita Junebladh viltgrå mantelt. hane 94,5 p
3 Maria o Patrik Wikberg viltgrå mantelt. hona 94,5 p
Lilla Havana 1 Ivonne Nordström hane 94,5 p
Tan  1 Ove Karlsson o Marika Nilsson svart hona 95 p
2 Kim Lundell svart hona 95 p
Dvärgvädur 1 Catherine Lindström viltgrå hona 95 p
2 Inger Milton viltgrå hona 95 p
3 Fanny Karlsson blå hane 94,5 p
Hermelin 1 Catherine Lindström fuchs vit rödögd hane 95,5 p
2 Maria o Patrik Wikberg chinchilla hane 95 p
3 Lena Hedenström viltgrå hane 94,5 p
 
Riksutställning
Klass A Vuxna djur
1 Catherine Lindström Skellefteå 1,0 Hermelin, fuchs vit rödögd 95,5 p
2 Ove o Marika Karlsson Nilsson Skellefteå 1,2 Tan, svart 285 p
3 Jenny Fahlman Piteå 1,2 Lilla Silver, svart 284,5 p
4 Maria & Patrik Wikberg Ånäset 3,0 Hermelin, chinchilla 284,5 p
5 Inger Milton Sävar 1,2 Dvärgvädur, viltgrå 284 p
6 Catherine Lindström Skellefteå 3,0 Hermelin, viltgrå 284 p
7 Stefan Hedenström Skellefteå 1,2 Wiener, vit blåögd 283,5 p
8 Alina Shokouhi Vistträsk 1,2 Wiener, vit blåögd 283,5 p
9 Leo Nordin Vistträsk 1,2 Tan, svart 283,5 p
10 Anita Ekman Ånäset 3,0 Belgisk Hare, viltröd 283,5 p
11 Lena Hedenström Skellefteå 3,0 Hermelin, viltgrå 283,5 p
12 Sofie Eriksson Robertsfors 0,1 Lilla Tysk Vädur, viltgrå mantelt. 95 p
13 Ida Lundberg Bygdeå 0,1 White, svart 95 p
14 Catherine Lindström Skellefteå 0,1 Dvärgvädur, viltgrå 95 p
15 Catherine Lindström Skellefteå 0,1 Wiener, vit blåögd 95 p
16 Catherine Lindström Skellefteå 1,0 Hermelin, fuchs viltgrå 95 p
17 Sandra Nordin Vistträsk 1,0 Hermelin, otter tecknad svart 95 p
18 Jenny Fahlman Piteå 1,0 Hermelin, silver svart 95 p
19 Fanny Karlsson Skellefteå 1,0 Wiener, vit blåögd 95 p
20 Jenny Fahlman Piteå 1,0 Hermelin, viltgrå 95 p
21 Ida Quvang Sikfors 0,1 Dvärgvädur, blå 94,5 p
22 Jennie Karlsson Gammeöstad 0,1 Lilla Silver, viltgrå 94,5 p
23 Jenny Fahlman Piteå 0,1 Stora Silver, svart 94,5 p
24 Ida Quvang Sikfors 0,1 Deilenaar 94,5 p
25 Lukas Nordin Vistträsk 0,1 Alaska 94,5 p
26 Ulrika Forsgren Lycksele 0,1 Hermelin, viltblå 94,5 p
27 Julia Henriksson Boden 0,1 Blå Wiener 94,5 p
28 Sandra Nordin Vistträsk 0,1 Hermelin, viltgrå 94,5 p
29 Inger Milton Sävar 0,1 Hermelin, egern 94,5 p
30 Jenny Fahlman Piteå 0,1 Dvärghare, vit rödögd 94,5 p
31 Catherine Lindström Skellefteå 0,1 Hermelin, vit rödögd 94,5 p
32 Maria & Patrik Wikberg Ånäset 0,1 Lilla Tysk Vädur, viltgrå mantelt. 94,5 p
33 Sandra Nordin Vistträsk 1,0 Hermelin, chinchilla 94,5 p
34 Ivonne Nordström Umeå 1,0 Lilla Havana 94,5 p
35 Stefan Hedenström Skellefteå 1,0 Hermelin, vit blåögd 94,5 p
36 Marita Junebladh Umeå 1,0 Lilla Tysk Vädur, viltgrå mantelt. 94,5 p
37 Maria & Patrik Wikberg Ånäset 1,0 Hermelin, viltgrå 94,5 p
38 Nina Johansson Arjeplog 1,0 Fransk Vädur, viltgrå 94,5 p
39 Fanny Karlsson Skellefteå 1,0 Dvärgvädur, blå 94,5 p
40 Kristina Bergman Nordmaling 0,1 Dvärgvädur, viltgul 94 p
41 Alice Krantz Skellefteå 0,1 Dvärgvädur, blå 94 p
42 Alexandra Rundgren Norrfjärden 0,1 Wiener, vit blåögd 94 p
43 Catherine Lindström Skellefteå 0,1 Hermelin, fuchs madagaskar 94 p
44 Sandra Nordin Vistträsk 0,1 Lejonhuvad kanin, viltgrå 94 p
45 Åse Sundström Arjeplog 1,0 Dvärgvädur, svart 94 p
46 Jenny Fahlman Piteå 1,0 Dvärgvädur, blå 94 p
47 Tyra Kjellin Obbola 1,0 Dvärgvädur, viltsvart 94 p
48 Alice Krantz Skellefteå 1,0 Dvärgvädur, bourgogne 94 p
49 Victoria Weinehall Nordmaling 1,0 Liten Rex, svart 94 p
50 Catherine Lindström Skellefteå 1,0 Hermelin, fuchs svart 94 p
51 Sandra Nordin Vistträsk 1,0 Hermelin, vit rödögd 94 p
Klass B Ungdjur
1 Maria & Patrik Wikberg Ånäset 1,0 Hermelin, viltgrå 95 p
2 Ida Quvang Sikfors 3,0 Deilenaar 282 p
Klass G Elitgrupp
1 Catherine Lindström Skellefteå 379,5 p
2 Jenny Fahlman Piteå 379 p
3 Maria & Patrik Wikberg Ånäset 378,5 p
4 Anita Ekman Ånäset 377,5 p
5 Jenny Fahlman Piteå 377 p
6 Lena Hedenström Skellefteå 376,5 p
7 Ida Quvang Sikfors 376 p