Resultat Riksutställning Totohallen
Umeå Travbana den 5 december 2015

Best in show  
Ove Karlsson och Marika Nilsson Tan, svart hona 95,5 p
Vandringspriser mm
Västerbottens läns vandringspris till bästa junior
Alina Shokouh Wiener, vit blåögd hane 95 p
Västerbottens läns vandringspris Klass A
Ove Karlsson och Marika Nilsson Tan, svart grupp honor 285,5 p
Västerbottens läns vandringspris Klass B
Ove Karlsson och Marika Nilsson Tan, svart grupp hanar 284 p
Uno Berglunds minne, vandringspris till bästa stam eller grupp egen uppfödning
Ove Karlsson och Marika Nilsson Tan, svart grupp honor 285,5 p
Kaninfarmens vandringspris till bästa hermelin
Catherine Lindström Hermelin, fuchs, vit rödögd 95,5 p
Thomas Wikbergs vandringspris till bästa små och mellanstora raser klass A
Ove Karlsson och Marika Nilsson Tan, svart grupp honor 285,5 p
Prislista Klass A Vuxna djur
1 Ove o Marika Karlsson Nilsson Skellefteå 0,3 Tan, svart 285,5 p
2 Catherine Lindström Skellefteå 0,1 Hermelin, fuchs vit rödögd 95,5 p
3 Catherine Lindström Skellefteå 1,2 Hermelin, vit rödögd 284,5 p
4 Jenny Fahlman Piteå 1,2 Lilla Silver, svart 284 p
5 Lena Hedenström Skellefteå 1,2 Hermelin, viltgrå/järngrå 284 p
6 Petra Borgström Pajala 1,2 Lejonhuvad kanin, viltgrå 284 p
7 Sandra Nordin Vistträsk 3 Lejonhuvad kanin, viltgrå 284 p
8 Catherine Lindström Skellefteå 3 Hermelin, viltgrå 284 p
9 Ida Lundberg Bygdeå 0,3 White, svart 283,5 p
10 Sandra Nordin Vistträsk 3 Hermelin, chinchilla 283 p
11 Maria & Patrik Wikberg Ånäset 3 Hermelin, chinchilla 283 p
12 Sandra Nordin Vistträsk 0,1 Hermelin, white tecknad svart 95 p
13 Stefan Hedenström Skellefteå 0,1 Wiener, vit blåögd 95 p
14 Catherine Lindström Skellefteå 1 Hermelin, fuchs viltgrå 95 p
15 Elisabeth Österberg Själevad 1 Rex, vit rödögd 95 p
16 Ivonne Nordström Umeå 1 Lilla Havana 95 p
17 Petra Borgström Pajala 1 Lejonhuvad kanin, viltbrun 95 p
18 Jenny Fahlman Piteå 1 Hermelin, viltgrå 95 p
19 Alina Shokouhi Vissträsk 1 Wiener, vit blåögd 95 p
20 Lena Bergström Vännäs 1 Wiener, vit blåögd 95 p
21 Leo Nordin Vistträsk 1 Tan, svart 95 p
22 Stefan Hedenström Skellefteå 1,2 Hermelin, vit blåögd 282,5 p
23 Catherine Lindström Skellefteå 0,1 Hermelin, fuchs lux 94,5 p
24 Ida Quvang Sikfors 0,1 Lilla  Wiener, blå 94,5 p
25 Karina Strandberg Roknäs 0,1 Lejonhuvad kanin, viltbrun 94,5 p
26 Alice Krantz Skellefteå 0,1 Dvärgvädur, bourgogne 94,5 p
27 Marita Junebladh Umeå 1 Lilla Tysk Vädur, viltgrå 94,5 p
28 Anita Ekman Ånäset 1 Belgisk Hare, viltröd 94,5 p
29 Hanna Hedblad Skellefteå 1 Belgisk Hare, viltröd 94,5 p
30 Marita Junebladh Umeå 1 Lilla Tysk Vädur, mantelt viltgrå 94,5 p
31 Petra Borgström Pajala 0,1 Hermelin, viltgrå 94 p
32 Fanny Karlsson Skellefteå 0,1 Dvärgvädur, blå 94 p
33 Ulrika Forsgren Lycksele 0,1 Dvärgvädur, blå 94 p
34 Ulrika Forsgren Lycksele 0,1 Hermelin, viltblå 94 p
35 Henrik Schavon Moliden 0,1 Dvärgvädur, blå 94 p
36 Kim Lundell Vännäs 0,1 Holländsk Kanin, svart 94 p
37 Alice Krantz Skellefteå 1 Dvärgvädur, blå 94 p
38 Tyra Kjellin Obbola 1 Dvärgvädur, viltsvart 94 p
39 Catherine Lindström Skellefteå 1 Hermelin, havana 94 p
40 Jenny Fahlman Piteå 1 Hermelin, viltblå 94 p
41 Jenny Fahlman Piteå 1 Dvärgvädur, viltgrå 94 p
42 Ida Quvang Sikfors 1 Dvärgvädur, manteltecknad  94 p
43 Jennie Karlsson Gammelstad 1 Hermelin, viltgrå 94 p
Prislista Klass B ungdjur
1 Ove o Marika Karlsson Nilsson Skellefteå 3 Tan, svart 284 p
2 Lena Hedenström Skellefteå 0,1 Hermelin, viltgrå 95 p
3 Stefan Hedenström Skellefteå 1 Hermelin, vit blåögd 95 p
4 Stefan Hedenström Skellefteå 1,2 Wiener, vit blåögd 282,5 p
5 Ivonne Nordström Umeå 0,1 Zobel, brun 94,5 p
6 Alina Shokouhi Vissträsk 0,1 Wiener, vit blåögd 94,5 p
7 Fanny Karlsson Skellefteå 0,1 Wiener, vit blåögd 94 p
8 Catherine Lindström Skellefteå 0,1 Hermelin, fuchs madagaskar 94 p
9 Victoria Weinehall Nordmaling 1 Liten Rex, svart 94 p
10 Catherine Lindström Skellefteå 1 Wiener, vit blåögd 94 p
11 Margitha Åhdin Robertsfors 1 Belgisk Jätte, chinchilla 94 p
Prislista Klass G Elitklass
1 Jenny Fahlman Piteå 378,5 p
2 Stefan Hedenström Skellefteå 378 p
3 Maria & Patrik Wikberg Ånäset 377,5 p
4 Petra Borgström Pajala 376,5 p
Prislista Klass K Produkter
1 Elisabeth Österberg Själevad Angoraprodukt 95,5 p
2 Lena Hedenström Skellefteå Pälsprodukt 95 p