Resultat Riksutställning och Rasmästerskap
Umåker 2015-02-28
 
BIS
Ove Karlsson o Marika Nilsson, Skellefteå Tan, svart hona 95,5 p
VP Bästa Junior
Victor Svahn, Adak Rex, vit rödögd grupp 283 p
Thomas Wikbergs VP
Ove Karlsson o Marika Nilsson, Skellefteå Tan, svart hona 95,5 p
VP klass G
Maria o Patrik Wikberg, Ånäset 378,5 p
Bästa lejonhuvade kanin, junior
Lukas Nordin, Vistträsk viltgrå hane 94 p
   
Rasmästerskap 
För medlemmar i Västerbotten, lägst 92 p
Belgisk Jätte 1 Kristina Bergman viltgul hona 94,5 p
Fransk Vädur 1 Lena Bergström chinchilla hona 92 p
Wiener 1 Fanny Karlsson vit hane  95 p
2 Catherine Lindström vit hona 95 p
3 Stefan Hedenström vit hona 94,5 p
Rex 1 Victor Svahn castor hona 94,5 p
2 Elisabeth Österberg castor hane 94 p
Liten Rex 1 Victoria Weinehall svart hane 94,5 p
2 Eva Löfgren castor hona 93 p
3 Fanny Karlsson svart hane 92,5 p
Lejonhuvad kanin 1 Alice Krantz japan gul/svart hane 92 p
Belgisk Hare 1 Anita Ekman viltröd hane 94,5 p
2 Hanna Hedblad viltröd hane 94,5 p
White 1 Ida Lundberg svart hane 93,5 p
Lilla Tysk Vädur 1 Sofie Eriksson viltgrå mantelt. hane 95 p
2 Marita Junebladh viltgrå mantelt. Hona 94 p
Lilla Havana 1 Ivonne Nordström hona 95 p
Tan  1 Ove Karlsson o Marika Nilsson svart hona 95,5 p
2 Kim Lundell svart hona 95 p
Zobel  1 Ivonne Nordström brun hane 92 p
Dvärgvädur 1 Fanny Karlsson blå hane 95 p
2 Sofie Eriksson viltgrå mantelt. hane 94,5 p
3 Catherine Lindström viltgrå hona 94,5 p
Hermelin 1 Lena Hedenström viltgrå hane 95,5 p
2 Catherine Lindström vit rödögd hane 95,5 p
3 Maria o Patrik Wikberg chinchilla hane 95 p
 
Prislista Klass A Vuxna djur
1 Ove Karlsson Marika Nilsson Skellefteå 0,1 Tan, svart 95,5 p
2 Lena Hedenström Skellefteå 1 Hermelin, viltgrå 95,5 p
3 Catherine Lindström Skellefteå 1 Hermelin, vit rödögd 95,5 p
4 Maria & Patrik Wikberg Ånäset 1,2 Hermelin, viltgrå 285 p
5 Maria & Patrik Wikberg Ånäset 3 Hermelin, chinchilla 284 p
6 Elina Back Vöiri 3 Holländsk Kanin, svart 283,5 p
7 Catherine Lindström Skellefteå 0,3 Wiener, vit blåögd 283 p
8 Victor Svahn Adak 3 Rex, vit rödögd 283 p
9 Kim Lundell Vännäs 0,1 Tan, svart 95 p
10 Catherine Lindström Skellefteå 0,1 Hermelin, viltgrå 95 p
11 Johannes Fahlman Piteå 0,1 Lilla Silver, svart 95 p
12 Ida Quvang Sikfors 1 Tan, svart 95 p
13 Sofie Eriksson Robertsfors 1 Lilla Tysk Vädur,  95 p
manteltecknad viltgrå
14 Fanny Karlsson Skellefteå 1 Wiener, vit blåögd 95 p
15 Fanny Karlsson Skellefteå 1 Dvärgvädur, blå 95 p
16 Catherine Lindström Skellefteå 1 Hermelin, fuchs vit rödögd 95 p
17 Linnea Bergman Råneå 0,1 Sachsengold 94,5 p
18 Yvonne Lundgren Malå 0,1 Wiener, vit blåögd 94,5 p
19 Stefan Hedenström Skellefteå 0,1 Wiener, vit blåögd 94,5 p
20 Catherine Lindström Skellefteå 0,1 Dvärgvädur, viltgrå 94,5 p
21 Kristina Bergman Umeå 0,1 Belgisk Jätte, viltgul 94,5 p
22 Nemi Milton Röbäck 0,1 Dvärgvädur, viltgrå 94,5 p
23 Victor Svahn Adak 0,1 Rex, castor 94,5 p
24 Sofie Eriksson Robertsfors 1 Dvärgvädur, manteltecknad  94,5 p
viltgrå
25 Anita Ekman Ånäset 1 Belgisk Hare, viltröd 94,5 p
26 Ivonne Nordström Umeå 1 Lilla Havana 94,5 p
27 Lukas Nordin Vistträsk 1 Alaska 94,5 p
28 Stefan Hedenström Skellefteå 1 Hermelin, vit blåögd 94,5 p
29 Hanna Hedblad Skellefteå 1 Belgisk Hare, viltröd 94,5 p
30 Fanny Karlsson Skellefteå 1 Hermelin, viltgrå 94,5 p
31 Elina Back Vöiri 1 Belgisk Hare, viltröd 94,5 p
32 Hanna Hedblad Skellefteå 1 Hermelin, vit blåögd 94,5 p
33 Victoria Weinehall Umeå 1 Liten Rex, svart 94,5 p
34 Vilma Bäckström Gräsmyr 0,1 Dvärgvädur, blå 94 p
35 Marita Junebladh Umeå 0,1 Lilla Tysk Vädur,  94 p
manteltecknad viltgrå
36 Sandra Nordin Vissträsk 0,1 Hermelin, chinchilla 94 p
37 Felicia Fahlman Piteå 0,1 Engelsk Scheck, svart 94 p
38 Ida Quvang Sikfors 0,1 Hermelin, zobeltecknad brun 94 p
39 Jenny Fahlman Piteå 0,1 Hermelin, viltgrå 94 p
40 Ulrika Forsgren Lycksele 1 Dvärgvädur, svart 94 p
41 Catherine Lindström Skellefteå 1 Hermelin, havana 94 p
42 Elisabeth Svahn Adak 1 Dvärgvädur, chinchilla 94 p
43 Marita Junebladh Umeå 1 Hermelin, egern 94 p
44 Sonia Kärrman Lycksele 1 Dvärgvädur, viltgul 94 p
45 Elisabeth Österberg Själevad 1 Rex, castor 94 p
46 Leo Nordin Sikfors 1 Tan, svart 94 p
47 Sofie Eriksson Robertsfors 1 Hermelin, viltgrå 94 p
48 Lukas Nordin Vistträsk 1 Lejonhuvad kanin, viltgrå 94 p
Prislista Klass B Ungdjur
1 Ivonne Nordström Umeå 0,1 Lilla Havana 95 p
2 Elina Back Vöiri, Finland 0,1 Belgisk Hare, viltröd 94,5 p
3 Maria & Patrik Wikberg Ånäset 0,1 Hermelin, chinchilla 94 p
Prislista Klass G Elitgrupp
1 Maria & Patrik Wikberg Ånäset 378,5 p