Resultat Umeå, 29-30 november 2014
Best in show
Catherine Lindström, Skellefteå Hermelin fuchs, vit rödögd hane 95,5 p
Vandringspriser mm
Västerbottens läns vandringspris till bästa junior
Leo Nordin, Vistträsk Tan, svart grupp hanar 283,5 p
Västerbottens läns vandringspris Klass A
Ove Karlsson/Marika Nilsson, Skellefteå Tan, svart stam 285,5 p
Västerbottens läns vandringspris Klass B
Ingela Engenström, Gällö Satin, elfenben rödögd hona 95,5 p
Västerbottens läns vandringspris Klass G
Catherine Lindström, Skellefteå 380 p
Uno Berglunds minne, vandringspris till bästa stam eller grupp egen uppfödning
Ove Karlsson och Marika Nilsson Tan, svart stam 285,5 p
Kaninfarmens vandringspris till bästa hermelin
Catherine Lindström, Skellefteå Hermelin fuchs, vit rödögd hane 95,5 p
Thomas Wikbergs vandringspris till bästa små och mellanstora raser klass A
Ove Karlsson och Marika Nilsson Tan, svart stam 285,5 p
Stormens  och Norrgårdens HP till bästa Liten Rex
Victoria Weinehall, Nordmaling Liten Rex, svart hona 94,5 p
Prislista Klass A Vuxna djur
1 Marika Nilsson/Ove Karlsson Skellefteå 1,2 Tan, svart 285,5 p
2 Catherine Lindström Skellefteå 1 Hermelin, fuchs vit rödögd 95,5 p
3 Ingela Engenström Gällö 1,2 Satin, elfenben rödögd 284,5 p
4 Catherine Lindström Skellefteå 3 Hermelin, vit rödögd 284,5 p
5 Lena Hedenström Skellefteå 1,2 Hermelin, viltgrå/järngrå 284 p
6 Sandra Nordin Vistträsk 3 Hermelin, chinchilla 283,5 p
7 Leo Nordin Vistrräsk 3 Tan, svart 283,5 p
8 Victor Svahn Adak 3 Rex, vit rödögd 283,5 p
9 Inger & Thomas Wikberg Ljung 1,2 Lilla Tysk Vädur, viltgrå 283 p
10 Catherine Lindström Skellefteå 1 Hermelin, viltgrå 95 p
11 Thomas Andersson-Tjernqvist Ånäset 1 Hermelin, chinchilla 95 p
12 Maria & Patrik Wikberg Ånäset 1 Hermelin, chinchilla 95 p
13 Sofie Eriksson Robertsfors 0,1 Lilla Tysk Vädur, manteltecknad viltgrå 94,5 p
14 Ivonne Nordström Umeå 0,1 Lilla Havana 94,5 p
15 Yvonne Lundgren Malå 0,1 Wiener, vit blåögd 94,5 p
16 Maria & Patrik Wikberg Ånäset 0,1 Hermelin, viltgrå 94,5 p
17 Kristina Bergman Nordmaling 0,1 Dvärgvädur, viltgul 94,5 p
18 Victoria Weinehall Nordmaling 0,1 Liten Rex, svart 94,5 p
19 Ida Lundberg Bygdeå 0,1 White, svart 94,5 p
20 Ida Lundberg Bygdeå 1 Hermelin, white tecknad svart 94,5 p
21 Fanny Karlsson Skellefteå 1 Hermelin, viltgrå 94,5 p
22 Elisabeth Österberg Själevad 1 Rex, castor 94,5 p
23 Ivonne Nordström Umeå 1 Zobel, brun 94,5 p
24 Sandra Nordin Vistträsk 0,1 Hermelin, white tecknad svart 94 p
25 Ida Lundberg Bygdeå 0,1 Hermelin, chinchilla 94 p
26 Victor Svahn Adak 0,1 Wiener, vit blåögd 94 p
27 Catherine Lindström Skellefteå 0,1 Hermelin, fuchs viltgrå 94 p
28 Emma Sörensen Sharp Umeå 0,1 Dvärgvädur, viltgul 94 p
29 Åse Sundström Arjeplog 1 Belgisk Jätte, viltblå 94 p
30 Marita Junebladh Umeå 1 Hermelin, egern 94 p
31 Sandra Nordin Vistträsk 1 Hermelin, viltgrå 94 p
32 Stefan Hedenström Skellefteå 1 Hermelin, vit blåögd 94 p
Prislista Klass B Ungdjur
1 Ingela Engenström Gällö 0,1 Satin, elfenben rödögd 95,5 p
2 Marika Nilsson/Ove Karlsson Skellefteå 3 Tan, svart 284,5 p
3 Stefan Hedenström Skellefteå 0,3 Wiener, vit blåögd 284 p
4 Maria & Patrik Wikberg Ånäset 1,2 Hermelin, viltgrå 283,5 p
5 Catherine Lindström Skellefteå 0,3 Wiener, vit blåögd 283 p
6 Åse Sundström Arjeplog 1 Dvärgvädur, viltgul 95 p
7 Thomas Andersson-Tjernqvist Ånäset 1 Hermelin, viltgrå 95 p
8 Lena Hedenström Skellefteå 1 Hermelin, viltgrå 95 p
9 Fanny Karlsson Skellefteå 1 Hermelin, viltgrå 94,5 p
10 Jenny Fahlman Piteå 1 Hermelin, viltblå 94,5 p
11 Anita Ekman Ånäset 1 Belgisk Hare, viltröd 94,5 p
12 Jenny Fahlman Piteå 0,1 Dvärgvädur, viltblå 94 p
13 Kristina Bergman Nordmaling 0,1 Belgisk Jätte, viltgul 94 p
14 Sonia Kärrman Lycksele 0,1 Dvärgvädur, viltgul 94 p
15 Åse Sundström Arjeplog 0,1 Dvärgvädur, manteltecknad  94 p
16 Marita Junebladh Umeå 1 Hermelin, egern 94 p
17 Maria Lyrén Bygdsiljum 1 Dvärgvädur, blå 94 p
18 Victoria Weinehall Nordmaling 1 Liten Rex, svart 94 p
Prislista Klass G Elitgrupp
1 Catherine Lindström Skellefteå 380 p
2 Maria & Patrik Wikberg Ånäset 378 p
3 Lena Hedenström Skellefteå 377,5 p
4 Stefan Hedenström Skellefteå 376 p
Prislista Klass K Produkter
1 Lena Hedenström Pälsprodukter 95,5 p
2 Elisabeth Österberg Angoraprodukter 95 p
3 Lena Hedenström Pälsprodukter 94 p