Resultat Riksutställning och Rasmästerskap
Umåker 2014-02-08
 
BIS  
Ove Karlsson o Marika Nilsson, Skellefteå Tan, svart 96 p  
 
Vandringspriser:  
Bästa Junior  
Leo Nordin Tan, svart 283,0 p  
Thomas Wikbergs VP  
Ove Karlsson o Marika Nilsson, Skellefteå Tan, svart 96,0 p  
         
Rasmästerskap   
För medlemmar i Västerbotten, lägst 92 p  
Belgisk Jätte 1 Kristina Bergman 95,0 p  
Wiener 1 Catherine Lindström 95,5 p  
2 Stefan Hedenström 95,0 p  
Angora 1 Elisabeth Österberg 95,0 p  
Rex 1 Victor Svahn 94,5 p delad etta
1  Nina Svahn 94,5 p delad etta
Orange 1 Elisabeth Österberg 94,0 p  
Belgisk Hare 1 Anita Ekman 94,5 p  
2 Hanna Hedblad 94,5 p  
Svensk Päls 1 Ulrika Bergman 93,5 p  
Dvärgscheck 1 Kim Lundell 92,0 p  
Lilla Havana 1 Ivonne Nordström 94,5 p  
Sachsengold 1 Kristina Bergman 94,5 p  
Zobel 1 Ivonne Nordström 93,5 p  
Tan  1 Ove Karlsson o Marika Nilsson 96,0 p  
Dvärgvädur 1 Catherine Lindström 94,5 p  
2 Daniela Olsson 94,0 p  
3 Kristina Bergman 94,0 p  
Hermelin 1 Maria o Patrik Wikberg 95,5 p  
2 Catherine Lindström 95,0 p  
3 Maria o Patrik Wikberg 95,0 p  
Prislista Klass A Vuxna djur
1 Ove Karlsson Marika Nilsson Skellefteå 1,2 Tan, svart 286,5 p
2 Maria & Patrik Wikberg Ånäset 3 Hermelin, viltgrå 285,5 p
3 Catherine Lindström Skellefteå 1 Wiener, vit blåögd 95,5 p
4 Ingela Engenström Gällö 1,2 Satin, elfenben rödögd 284,5 p
5 Stefan Hedenström Skellefteå 1,2 Wiener, vit blåögd 284,5 p
6 Catherine Lindström Skellefteå 1,2 Hermelin, vit rödögd 284 p
7 Catherine Lindström Skellefteå 3 Hermelin, fuchs vit rödögd 284 p
8 Leo Nordin Sikfors 1,2 Tan, svart 283 p
9 Ingela Engenström Gällö 1,2 Satin, chinchilla 283 p
10 Sandra Nordin Sikfors 3 Hermelin, viltgrå/järngrå 283 p
11 Elisabeth Österberg Själevad 0,1 Angora, vit rödögd 95 p
12 Sandra Nordin Sikfors 1 Hermelin, chinchilla 95 p
13 Marion Wallman Härnösand 3 Hermelin, vit rödögd 282,5 p
14 Ida Lundberg Bygdeå 0,1 Hermelin, white tecknad svart 94,5 p
15 Anita Ekman Ånäset 0,1 Belgisk Hare, viltröd 94,5 p
16 Marion Wallman Härnösand 0,1 Hermelin, chinchilla 94,5 p
17 Lena Hedenström Skellefteå 0,1 Hermelin, viltgrå 94,5 p
18 Victor Svahn Adak 0,1 Rex, castor 94,5 p
19 Kristina Bergman Nordmaling 1 Sachsengold 94,5 p
20 Catherine Lindström Skellefteå 1 Dvärgvädur, viltgrå 94,5 p
21 Hanna Hedblad Skellefteå 1 Belgisk Hare, viltröd 94,5 p
22 Ivonne Nordström Umeå 1 Lilla Havana 94,5 p
23 Sofie Eriksson Robertsfors 1 Hermelin, viltgrå 94,5 p
24 Nina Svahn Umeå 1 Rex, zobeltecknad blå 94,5 p
25 Hanna Persson Norsjö 1 Hermelin, fuchs vit rödögd 94,5 p
26 Sandra Nordin Sikfors 0,1 Hermelin, vit rödögd 94 p
27 Daniela Olsson Blattnicksele 0,1 Dvärgvädur, manteltecknad svart  94 p
28 Victoria Weinehall Nordmaling 0,1 Belgisk Jätte, viltgrå 94 p
29 Stefan Hedenström Skellefteå 0,1 Hermelin, vit blåögd 94 p
30 Sandra Nordin Sikfors 0,1 Hermelin, rysk tecknad zobelbrun  94 p
31 Hanna Persson Norsjö 0,1 Hermelin, rysk tecknad zobelbrun 94 p
32 Kristina Bergman Nordmaling 1 Dvärgvädur, viltgul 94 p
33 Fanny Karlsson Skellefteå 1 Hermelin, viltgrå 94 p
34 Victoria Weinehall Nordmaling 1 Hermelin, svart 94 p
35 Elisabeth Österberg Själevad 1 Orange 94 p
36 Nina Svahn Umeå 1 Rex, vit rödögd 94 p
37 Ivonne Nordström Umeå 1 Dvärgvädur, manteltecknad viltgrå 94 p
38 Alice Krantz Skellefteå 1 Dvärgvädur, bourgogne 94 p
39 Nina Svahn Umeå 1 Rex, viltblå 94 p
Prislista Klass B Ungdjur
1 Ingela Engenström Gällö 0,1 Satin, elfenben rödögd 95 p
2 Kristina Bergman Nordmaling 1 Belgisk Jätte, viltgrå 95 p
3 Lena Hedenström Skellefteå 1 Hermelin, järngrå 94,5 p
4 Sandra Nordin Sikfors 1 Hermelin, chinchilla 94 p