Resultat Skellefteå 2013-11-30
Best in show
Ove Karlsson och Marika Nilsson Tan, svart hane 96 p  
Vandringspriser mm
Västerbottens läns vandringspris till bästa junior
Leo Nordin, Sikfors Tan, svart hona 95 p
Västerbottens läns vandringspris Klass A
Ove Karlsson och Marika Nilsson Tan, svart grupp hanar 286,5 p
Västerbottens läns vandringspris Klass B
Catherine Lindström Hermelin, vit rödögd stam 285 p
Uno Berglunds minne, vandringspris till bästa stam eller grupp egen uppfödning
Ove Karlsson och Marika Nilsson Tan, svart grupp hanar 386,5 p
Kaninfarmens vandringspris till bästa hermelin
Maria och Patrik Wikberg Hermelin, viltgrå grupp hanar 285,5 p
Thomas Wikbergs vandringspris till bästa små och mellanstora raser klass A
Ove Karlsson och Marika Nilsson Tan, svart grupp hanar 286,5 p
Uppmuntringspris junior  till bästa lejonhuvade kanin
Lukas Nordin Lejonhuvad kanin, viltgrå 92,5 p
Matilda Hedbergs hederspris till bästa tecknade juniorägda kanin
Wilma Åhman Dvärgvädur, japan blå/gul 92,5 p
Prislista Klass A Vuxna djur
1 Ove Karlsson Marika Nilsson Skellefteå 3 Tan, svart 286,5 p
2 Maria / Patrik Wikberg Ånäset 3 Hermelin, viltgrå 285,5 p
3 Stefan Hedenström Skellefteå 0,1 Wiener, vit blåögd 95,5 p
4 Catherine Lindström Skellefteå 1 Wiener, vit blåögd 95,5 p
5 Catherine Lindström Skellefteå 1,2 Hermelin, vit rödögd 284 p
6 Catherine Lindström Skellefteå 3 Hermelin, fuchs vit rödögd 284 p
7 Ivonne Nordström Umeå 1,2 Lilla Havana 283 p
8 Amanda Wiklund Kåge 3 Hermelin, viltgrå 283 p
9 Petra Borgström Pajala 0,1 Lejonhuvad kanin, viltgrå 95 p
10 Leo Nordin Sikfors 0,1 Tan, svart 95 p
11 Stefan Hedenström Skellefteå 0,3 Hermelin, vit blåögd 282,5 p
12 Anita Ekman Ånäset 0,1 Belgisk Hare, viltröd 94,5 p
13 Petra Borgström Pajala 0,1 Hermelin, viltgrå 94,5 p
14 Kristina Bergman Nordmaling 0,1 Dvärgvädur, viltgul 94,5 p
15 Sofie Eriksson Robertsfors 0,1 Hermelin, viltgrå 94,5 p
16 Hanna Persson Norsjö 0,1 Hermelin, fuchs zobeltecknad blå 94,5 p
17 Elisabeth Svahn Adak 0,1 Rex, castor 94,5 p
18 Greta Kling Råneå 0,1 Rex, vit rödögd 94,5 p
19 Therese Lundgren Skellefteå 1 Tan, svart 94,5 p
20 Ida Lundberg Bygdeå 1 Hermelin, white tecknad svart 94,5 p
21 Catherine Lindström Skellefteå 1 Dvärgvädur, viltgrå 94,5 p
22 Ida Lundgren Robertsfors 1 Dvärgvädur, blå 94,5 p
23 Maria / Patrik Wikberg Ånäset 1 Hermelin, chinchilla 94,5 p
24 Kristina Bergman Nordmaling 1 Sachsengold 94,5 p
25 Sandra Nordin Sikfors 1 Hermelin, vit rödögd 94,5 p
26 Nina Svahn Umeå 1 Rex, vit rödögd 94,5 p
27 Carola Hällsten Jörn 1 Hermelin, viltgrå 94,5 p
28 Sandra Nordin Sikfors 0,1 Hermelin, chinchilla 94 p
29 Linda Pettersen Umeå 0,1 Dvärgvädur, blå 94 p
30 Fanny Karlsson Skellefteå 0,1 Hermelin, viltgrå 94 p
31 Karina Strandberg Roknäs 0,1 Lejonhuvad kanin, viltgrå 94 p
32 Lena Hedenström Skellefteå 1 Hermelin, svart 94 p
33 Ulrika Forsgren Lycksele 1 Hermelin, viltblå 94 p
34 Sandra Nordin Sikfors 1 Hermelin, viltgrå 94 p
35 Maria Sundén Boden 1 Dvärgvädur, vit rödögd 94 p
36 Marion Wallman Domsjö 1 Hermelin, vit rödögd 94 p
37 Sofia Eriksson Umeå 1 Dvärgvädur, viltgrå 94 p
38 Hanna Hedblad Skellefteå 1 Belgisk Hare, viltröd 94 p
39 Hanna Persson Norsjö 1 Hermelin, fuchs vit rödögd 94 p
Prislista Klass B Ungdjur
1 Catherine Lindström Skellefteå 1,2 Hermelin, vit rödögd 285 p
2 Ove Karlsson Marika Nilsson Skellefteå 1,2 Tan, svart 284,5 p
3 Petra Borgström Pajala 1,2 Lejonhuvad kanin, viltbrun 283 p
4 Ivonne Nordström Umeå 3 Lilla Havana 283 p
5 Maria / Patrik Wikberg Ånäset 0,1 Hermelin, järngrå 95 p
6 Stefan Hedenström Skellefteå 1 Wiener, vit blåögd 95 p
7 Amanda Wiklund Kåge 3 Hermelin, viltgrå 282,5 p
8 Linnea Bergman Råneå 0,1 Sachsengold 94,5 p
9 Marion Wallman Domsjö 0,1 Hermelin, chinchilla 94,5 p
10 Marion Wallman Domsjö 1 Hermelin, vit rödögd 94,5 p
11 Sandra Nordin Sikfors 1 Hermelin, chinchilla 94,5 p
12 Petra Borgström Pajala 1 Lejonhuvad kanin, viltgrå 94,5 p
13 Carola Hällsten Jörn 0,1 Hermelin, viltgrå 94 p
14 Sandra Nordin Sikfors 0,1 Hermelin, vit rödögd 94 p
15 Ivonne Nordström Umeå 0,1 Zobel, brun 94 p
16 Fanny Karlsson Skellefteå 1 Wiener, vit blåögd 94 p
17 Ivonne Nordström Umeå 1 Dvärgvädur, manteltecknad viltgrå 94 p
18 Åse Sundström Arjeplog 1 Belgisk Jätte, viltgul 94 p
Prislista Klass G Elitgrupp
1 Maria / Patrik Wikberg Ånäset 380 p
2 Stefan Hedenström Skellefteå 377 p
Prislista Klass K Produkter
1 Lena Hedenström Pälsprodukter 95 p