Resultat Riksutställning och Rasmästerskap
Umåker 2013-02-02
BIS
Ove Karlsson o Marika Nilsson, Skellefteå Tan, svart 95,5 p
Vandringspriser
Bästa Junior:
Conny Wallman, Sidensjö Hermelin, vit rödögd 95,0 p
Thomas Wikbergs VP:
Ove Karlsson o Marika Nilsson, Skellefteå Tan, svart 95,5 p
Hederspriser
HP Junior, Lejonhuvad kanin Lukas Nordin, Sikfors 93,5 p
HP Lejonhuvad kanin bästa hane Petra Borgström, Pajala 94,5 p
HP Lejonhuvad kanin bästa man Petra Borgström, Pajala 94,5 p
HP Nyhamns kaningård Carolina Wallman, Sidensjö
Belgisk hare 95,5 p
         
Rasmästerskap 
För medlemmar i Västerbotten, lägst 92 p
Belgisk Jätte
1 Kristina Bergman 93,0 p
2 Anna-Maria Nordström 92,0 p
Wiener
1 Catherine Lindström 95,0 p
2 Stefan Hedenström 94,5 p
Angora
1 Elisabeth Österberg 94,5 p
Rex
1 Nina Persson 95,0 p
Liten Rex
1 Eva Löfgren 94,0 p
2 Jennifer Uddestål 93,5 p
Belgisk Hare
1 Marion Wallman 95,5 p
2 Stefan Hedenström 94,5 p
Thyringer
1 Therese Lundgren 94,5 p
2 Celine Lundgren 94,5 p
Lilla Chinchilla
1 Ove Karlsson o Marika Nilsson 94,5 p
Lilla Havana
1 Ivonne Nordström 94,5 p
Holländsk Kanin
1 Eva Wargh 93,0 p
Zobel
1 Ivonne Nordström 93,5 p
Tan 
1 Ove Karlsson o Marika Nilsson 95,5 p
2 Celine Lundgren 93,0 p
Dvärgvädur
1 Linda Pettersen 95,0 p
2 Catherine Lindström 95,0 p
3 Frida Nimrodsson 94,5 p
Hermelin
1 Maria o Patrik Wikberg 95,5 p
2 Sofie Eriksson 95,0 p
3 Conny Wallman 95,0 p
Prislista Klass A Vuxna djur
1 Ove Karlsson Marika Nilsson Skellefteå 1,2 Tan, svart 285,5 p
2 Marion Wallman Domsjö 0,1 Belgisk Hare, viltröd 95,5 p
3 Catherine Lindström Skellefteå 1,2 Hermelin, vit rödögd 285 p
4 Catherine Lindström Skellefteå 3 Hermelin, fuchs vit rödögd 284 p
5 Fanny Karlsson Skellefteå 1,2 Hermelin, viltgrå 283,5 p
6 Conny Wallman Sidensjö 1,2 Hermelin, vit rödögd 283,5 p
7 Stefan Hedenström Skellefteå 3 Hermelin, vit blåögd 283,5 p
8 Maria Wikberg Patrik Wikberg Ånäset 3 Hermelin, viltgrå 283,5 p
9 Stefan Hedenström Skellefteå 1,2 Belgisk Hare, viltröd 283 p
10 Ida Lundberg Bygdeå 0,1 Hermelin, white tecknad svart 95 p
11 Linda Pettersson Umeå 0,1 Dvärgvädur, svart 95 p
12 Sofie Eriksson Robertsfors 0,1 Hermelin, viltgrå 95 p
13 Nina Persson Umeå 1 Rex, castor 95 p
14 Catherine Lindström Skellefteå 1 Wiener, vit blåögd 95 p
15 Sandra Nordin Sikfors 1 Hermelin, chinchilla 95 p
16 Catherine Lindström Skellefteå 1 Dvärgvädur, viltgrå 95 p
17 Inger Milton Sävar 1,2 Dvärgvädur, viltgrå 282,5 p
18 Therese Lundgren Skellefteå 0,1 Thyringer 94,5 p
19 Carola Hällsten Jörn 0,1 Hermelin, viltgrå 94,5 p
20 Ivonne Nordström Umeå 0,1 Lilla Havana 94,5 p
21 Sandra Nordin Sikfors 0,1 Hermelin, viltgrå 94,5 p
22 Conny Wallman Sidensjö 0,1 Hermelin, chinchilla 94,5 p
23 Marie Idenäs Byske 0,1 Hermelin, zobeltecknad blå 94,5 p
24 Hanna Persson Norsjö 0,1 Hermelin, rysk tecknad zobelbrun 94,5 p
25 Elisabeth Österberg Själevad 0,1 Angora, chinchilla 94,5 p
26 Petra Borgström Pajala 0,1 Lejonhuvad kanin, viltgrå 94,5 p
27 Nina Persson Umeå 1 Rex, blå 94,5 p
28 Leo Nordin Sikfors 1 Tan, svart 94,5 p
29 Carola Hällsten Jörn 1 Hermelin, white tecknad svart 94,5 p
30 Frida Nimrodsson Tavelsjö 1 Dvärgvädur, viltgrå 94,5 p
31 Celine Lundgren Skellefteå 1 Thyringer 94,5 p
32 Kristina Bergman Nordmaling 1 Dvärgvädur, viltgul 94,5 p
33 Marion Wallman Domsjö 1 Hermelin, viltgrå 94,5 p
34 Marita Junebladh Umeå 1 Hermelin, havana 94,5 p
35 Stefan Hedenström Skellefteå 1 Wiener, vit blåögd 94,5 p
36 Sandra Nordin Sikfors 1 Hermelin, vit rödögd 94,5 p
37 Eva Wargh Skellefteå 1 Hermelin, järngrå 94,5 p
38 Eva Löfgren Umeå 1 Hermelin, vit blåögd 94,5 p
39 Leo Nordin Sikfors 1 Tan, havana 94,5 p
40 Ove Karlsson Marika Nilsson Skellefteå 1 Lilla Chinchilla 94,5 p
41 Hanna Persson Norsjö 1 Hermelin, fuchs vit rödögd 94,5 p
42 Eva Löfgren Umeå 0,1 Dvärgvädur, svart 94 p
43 Nina Persson Umeå 0,1 Rex, zobel siamestecknad blå 94 p
44 Nina Persson Umeå 0,1 Rex, svart 94 p
45 Ebba Lundstedt Vindeön 0,1 Hermelin, viltgrå 94 p
46 Sandra Nordin Sikfors 0,1 Hermelin, rysk tecknad zobelbrun 94 p
47 Sofie Eriksson Robertsfors 1 Hermelin, white tecknad svart 94 p
48 Therese Norberg Burträsk 1 Dvärgvädur, madagaskar 94 p
49 Therese Lundgren Skellefteå 1 Hermelin, viltgrå 94 p
50 Ulrika Forsgren Lycksele 1 Hermelin, viltblå 94 p
51 Marita Junebladh Umeå 1 Hermelin, egern 94 p
52 Marion Wallman Domsjö 1 Belgisk Hare, vit rödögd 94 p
53 Hanna Persson Norsjö 1 Hermelin, fuchs rysstecknad zobelbrun 94 p
54 Erik Österberg Själevad 1 Hermelin, zobeltecknad blå 94 p
55 Lina Rönnbäck Töre 1 Hermelin, white tecknad zobel brun  94 p
56 Celine Lundgren Skellefteå 1 Hermelin, chinchilla 94 p
Prislista Klass B Ungdjur
1 Maria Wikberg Patrik Wikberg Ånäset 3 Hermelin, viltgrå 285,5 p
2 Maria Wikberg Patrik Wikberg Ånäset 0,1 Hermelin, svart 95 p
3 Maria Wikberg Patrik Wikberg Ånäset 1 Hermelin, chinchilla 94,5 p
4 Eva Löfgren Umeå 0,1 Liten Rex, castor 94 p
5 Inger Milton Sävar 0,1 Hermelin, egern 94 p
6 Victoria Weinehall Nordmaling 1 Hermelin, järngrå 94 p