Resultat Riksutställning och Rasmästerskap
Umåker 2012-01-14
BIS Tan, svart, hane 95,5 p Ove Karlsson och Marika Nilsson, Skellefteå
BIM Hermelin, vit rödögd, hane 95 p Conny Wallman, Sidensjö
Bästa Junior Hermelin, vit rödögd, hane 95 p Conny Wallman, Sidensjö
 
Rasmästerskap 
För medlemmar i Västerbotten, lägst 92 p
Belgisk Jätte 1 Kristina Bergman 93,5 p
Tysk Jättescheck 1 Familjen Lövgren 94 p
2 Ida Lundberg 92 p
Satin 1 Familjen Lövgren 94,5 p
Rex 1 Nina Persson 93,5 p
Vit Lant 1 Familjen Lövgren 94 p
Belgisk Hare 1 Stefan Hedenström 95 p
Alaska 1 Marion Wallman 95 p
Lilla Chinchilla 1 Ove Karlsson o Marika Nilsson 94,5 p
Lilla Havana 1 Ivonne Nordström 94,5 p
Holländs Kanin 1 Familjen Lövgren 94,5
Lilla Silver 1 Ida Lundberg 94 p
Tan  1 Ove Karlsson o Marika Nilsson 95,5 p
2 Conny Wallman 93,5 p
Zobel 1 Ivonne Nordström 94,5 p
Dvärgvädur 1 Catherine Lindström 95 p
2 Amanda Wiklund 94 p
3 Eva Lövgren 94 p
Hermelin 1 Conny Wallman 95 p
2 Catherine Lindström 95 p
3 Amanda Wiklund 94,5 p
Prislista Klass A Vuxna djur
1 Ove Karlsson Marika Nilsson Skellefteå 0,1 Tan, svart 95,5 p
2 Catherine Lindström Skellefteå 1,2 Hermelin, vit rödögd 284 p
3 Amanda Wiklund Kåge 1,2 Hermelin, viltgrå 283,5 p
4 Catherine Lindström Skellefteå 3 Hermelin, fuchs vit rödögd 283,5 p
5 Marion Wallman Domsjö 0,1 Alaska 95 p
6 Sandra Nilsson Sikfors 0,1 Hermelin, vit rödögd 95 p
7 Catherine Lindström Skellefteå 1 Dvärgvädur, viltgrå 95 p
8 Stefan Hedenström Skellefteå 1 Belgisk Hare, viltröd 95 p
9 Conny Wallman Sidensjö 1 Hermelin, vit rödögd 95 p
10 Fanny Karlsson Skellefteå 0,1 Hermelin, viltgrå 94,5 p
11 Ivonne Nordström Umeå 0,1 Lilla Havana 94,5 p
12 Leo Nordin Sikfors 0,1 Tan, svart 94,5 p
13 Ove Karlsson Marika Nilsson Skellefteå 1 Lilla Chinchilla 94,5 p
14 Conny Wallman Sidensjö 1 Hermelin, chinchilla 94,5 p
15 Inger Milton Sävar 1 Hermelin, egern 94,5 p
16 Familjen Lövgren Vindeln 1 Satin, lux 94,5 p
17 Ivonne Nordström Umeå 1 Zobel, brun 94,5 p
18 Lina Rönnbäck Töre 1 Hermelin, otter tecknad svart 94,5 p
19 Familjen Lövgren Vindeln 1 Holländsk Kanin, viltgul 94,5 p
20 Maria o Patrik Wikberg Ånäset 3 Hermelin, viltgrå 282 p
21 Ida Lundberg Bygdeå 0,1 Lilla Silver, svart 94 p
22 Fanny K Wikström Råneå 0,1 Hermelin, viltgrå 94 p
23 Lukas Nordin Sikfors 0,1 Dvärgvädur, viltgrå 94 p
24 Sandra Nilsson Sikfors 0,1 Hermelin, chinchilla 94 p
25 Ulrika Forsgren Lycksele 0,1 Hermelin, viltgrå 94 p
26 Marion Wallman Domsjö 0,1 Hermelin, bourgogne 94 p
27 Amanda Wiklund Kåge 0,1 Dvärgvädur, vit rödögd 94 p
28 Familjen Lövgren Vindeln 0,1 Vit Lant 94 p
29 Hanna Persson Norsjö 0,1 Hermelin, fuchs vit rödögd 94 p
30 Leo Nordin Sikfors 1 Tan, havana 94 p
31 Frida Nimrodsson Tavelsjö 1 Dvärgvädur, viltgrå 94 p
32 Eva Löfgren Umeå 1 Dvärgvädur, zobel  94 p
siamestecknad brun
33 Eva Löfgren Umeå 1 Dvärgvädur, blå 94 p
34 Stefan Hedenström Skellefteå 1 Hermelin, vit blåögd 94 p
35 Marita Junebladh Umeå 1 Hermelin, egern 94 p
36 Pontus K Wikström Råneå 1 Hermelin, vit rödögd 94 p
37 Familjen Lövgren Vindeln 1 Tysk Jättescheck, svart 94 p
Prislista Klass B Ungdjur
1 Catherine Lindström Skellefteå 0,1 Hermelin, fuchs vit rödögd 94,5 p
2 Petra Borgström Pajala 1 Lejonhuvad kanin, vit blåögd 94,5 p
3 Familjen Lövgren Vindeln 0,1 Hermelin, zobeltecknad blå 94 p
4 Viktoria Weinehall Nordmaling 0,1 Hermelin, zobeltecknad blå 94 p
5 Maria o Patrik Wikberg Ånäset 1 Hermelin, chinchilla 94 p