Riksutställning Skellefteå den 28 november 2009
 
BIS: Ida L Havanna (hona)
BIM: Ove karlsson & Marika Nilsson L:a Silver 95p (hane)
Bästa junior: Ida Lundberg, L:a Havanna 95,5p
VP klass A: Ida Lundberg, L:a Havanna 95,5p
VP Klass B: Ove Karlsson & Marika Nilsson, L:A Chinchilla 284p
Uno Berglunds Minne: Ove Karlsson & Marika Nilsson, L:A Chinchilla 284p
Trollskogens VP: Ulrika Fagerlund, Dvärgvädur 94p
Kaninfarmens VP till bästa hermelin: Therese Lundgren, hermelin viltgrå 284p
Kaninfarmens HP till bästa Rex: Eva Fahlgren, rex Viltblå 94,5p
Kaninfarmens HP till bästa tecknad djur (ej dvärg): Ove karlsson & Marika Nilsson Tan 95,5p
Nyhamns HP: Ivonne Nordström, Lilla Havana 95 p 
         
Klass A Vuxna djur
1 Ida Lundberg, Bygdeå 0,1 Lilla Havana 95,5 p
2 Ove Karlsson Marika Nilsson, Skellefteå 0,1 Tan, svart95,5 95,5 p
3 Ivonne Nordström, Umeå 3,0 Lilla Havana 285 p
4 Therese Lundgren, Skellefteå 1,2 Hermelin, viltgrå 284 p
5 Johan Lindström, Skellefteå 1,2 Hermelin, vit rödögd 283 p
6 Catherine Lindström, Skellefteå 0,3 Hermelin, fuchs vit rödögd 283 p
7 Anna Lindqvist, Gammelstad 0,1 Hermelin, viltgrå 95 p
8 Eva Fahlgren, Byske 0,1 Rex, viltblå 94,5 p
9 Jennie Karlsson, Råneå 1,0 Rex, vit rödögd 94,5 p
10 Ida Lundberg, Bygdeå 1,0 Hermelin, white tecknad svart 94,5 p
11 Thomas Andersson-Tjernqvist, Ånäset 1,0 Hermelin, white tecknad svart 94,5 p
12 Marita Junebladh, Umeå 1,0 Hermelin, viltgrå 94,5 p
13 Ida Lundberg, Bygdeå 1,0 Hermelin, chinchilla 94,5 p
14 Sandra Nilsson, Sikfors 1,0 Hermelin, viltgrå 94,5 p
15 Therese Lundgren, Skellefteå 1,0 Hermelin, chinchilla 94,5 p
16 Anna Weström, Luleå 1,0 Hermelin, svart 94,5 p
17 Sandra Nilsson, Sikfors 1,0 Hermelin, chinchilla 94,5 p
18 Therese Lundgren, Skellefteå 1,0 Lilla Havana 94,5 p
19 Amanda Wiklund, Kåge 0,1 Dvärgvädur, viltgrå 94 p
20 Sandra Nilsson, Sikfors 0,1 Tan, svart 94 p
21 Catherine Lindström, Skellefteå 0,1 Dvärgvädur, viltgrå 94 p
22 Mariah Bergqvist, Malå 0,1 Hermelin, viltgrå 94 p
23 Maria & Patrik Wikberg, Ånäset 0,1 Hermelin, chinchilla 94 p
24 Carola Hällsten, Jörn 0,1 Dvärgvädur, viltgrå 94 p
25 Eva Löfgren, Umeå 0,1 Hermelin, vit blåögd 94 p
26 Eva Löfgren, Umeå 0,1 Dvärgvädur, blå 94 p
27 Ulrika Fagerlund, Boden 0,1 Dvärgvädur, zobel siames blå 94 p
28 Anna Weström, Luleå 1,0 Hermelin, vit rödögd 94 p
29 Sofie Eriksson, Robertsfors 1,0 Hermelin, chinchilla 94 p
30 Marion Wallman, Domsjö 1,0 Hermelin, chinchilla 94 p
31 Carola Hällsten, Jörn 1,0 Hermelin, svart 94 p
32 Ida & Lisa Quvang, Sikfors 1,0 Sachsengold 94 p
33 Stefan Hedenström, Skellefteå 1,0 Hermelin, vit blåögd 94 p
34 Ida Lundberg, Bygdeå 1,0 Hermelin, white tecknad blå 94 p
35 Marie Idenäs, Byske 1,0 Hermelin, white zobel brun 94 p
36 Marie Idenäs, Byske 1,0 Hermelin, svart 94 p
37 Ida & Lisa Quvang, Sikfors 1,0 Dvärgvädur, viltgrå 94 p
38 Therese Lundgren, Skellefteå 1,0 Tan, havana 94 p
Klass B Ungdjur
1 Ove Karlsson Marika Nilsson, Skellefteå 1,2 Lilla Chinchilla 284 p
2 Stefan Hedenström, Skellefteå 0,3 Belgisk Hare, viltröd 284 p
3 Maria & Patrik Wikberg, Ånäset 1,2 Hermelin, chinchilla 283,5 p
4 Catherine Lindström, Skellefteå 0,1 Hermelin, fuchs vit rödögd 95 p
5 Ove Karlsson Marika Nilsson, Skellefteå 1,0 Lilla Silver, svart 95 p
6 Lena Hedenström, Skellefteå 0,1 Hermelin, svart 94,5 p
7 Inger&Thomas Wikberg, Skelleftehamn 0,1 Sachsengold 94,5 p
8 Johan Lindström, Skellefteå 0,1 Hermelin, vit rödögd 94,5 p
9 Catherine Lindström, Skellefteå 1,0 Dvärgvädur, viltgrå 94,5 p
10 Sandra Nilsson, Sikfors 1,0 Dvärgvädur, viltgrå 94,5 p
11 Anna Weström, Luleå 0,1 Hermelin, otter tecknad svart 94 p
12 Jennie Karlsson, Råneå 0,1 Rex, vit rödögd 94 p
13 Eva Wargh, Skellefteå 0,1 Holländsk Kanin, havana 94 p
14 Anna Lindqvist, Gammelstad 0,1 Lejonhuvad kanin,  94 p
15 Sandra Nilsson, Sikfors 0,1 Hermelin, viltgrå 94 p
16 Therese Lundgren, Skellefteå 0,1 Tan, svart 94 p
17 Inger&Thomas Wikberg, Skelleftehamn 0,1 Tan, svart 94 p
18 Caroline Tombs, Tavelsjö 0,1 Hermelin, zobeltecknad brun 94 p
19 Angelica Fransberg Karlsson, Tavelsjö 0,1 Alaska 94 p
20 Ida & Lisa Quvang, Sikfors 1,0 Dvärgvädur, viltgrå 94 p
21 Inger Milton, Röbäck 1,0 Dvärgvädur, madagaskar 94 p
22 Marita Junebladh, Umeå 1,0 Hermelin, viltgrå 94 p
23 Inger&Thomas Wikberg, Skelleftehamn 1,0 Dvärgvädur, viltgrå 94 p
24 Therese Nyström, Burträsk 1,0 Hermelin, white tecknad svart 94 p
Klass G Elitgrupp
1 Therese Lundgren, Skellefteå 378 p
2 Johan Lindström, Skellefteå 377,5 p
3 Maria & Patrik Wikberg, Ånäset 377 p
4 Catherine Lindström, Skellefteå 376 p
Gårdskaniner
1 Patrik Nilsson Athena
2 Caroline Tombs Jasmine
3 Hanna Ellonen Mojje
4 Åsa Nordin Holly
5 Ida Lundberg Nasse
5 Caroline Tombs Gladiator