Riksutställning 1 mars 2009 i Skellefteå
         
  BIS Tan, svart Ove Karlsson/Marika Nilsson, Skellefteå 95,5 p
  BIM Rex, blå Eva Fahlgren, Byske 95 p
  Bästa junior Hermelin, vit rödögd Johan Lindström, Skellefteå 95 p
         
  Klass A      
1 Ove Karlsson/Marika Nilsson, Skellefteå hane Tan, svart 95,5 p
2 Ove Karlsson/Marika Nilsson, Skellefteå stam Lilla Chinchilla 284 p
3 Ove Karlsson/Marika Nilsson, Skellefteå gr honor Sachsengold 284 p
4 Marita Junebladh, Umeå stam Hermelin, viltgrå 283,5 p
5 Stefan Hedenström, Skellefteå gr hanar Hermelin, vit blåögd 283 p
6 Eva Fahlgren, Byske hona Rex, blå 95 p
7 Therese Nordlund, Skellefteå hona Hermelin, viltgrå 95 p
8 Johan Lindström, Skellefteå hona Hermelin, vit rödögd 95 p
9 Sandra Nilsson, Sikfors hane Hermelin, viltgrå 95 p
10 Linda Pettersen, Umeå hane Tan, svart 95 p
11 Carola Hällsten, Jörn stam Dvärgvädur, viltgrå 282,5 p
12 Inger Milton, Röbäck hona Dvärgvädur, blå 94,5 p
13 Jasmine Evertsson, Vindeln hona Hermelin, viltgrå 94,5 p
14 Ivonne Nordström, Umeå hona Dvärgvädur, viltgrå 94,5 p
15 Sandra Nilsson, Sikfors hona Belgisk Hare, viltröd 94,5 p
16 Therese Nordlund, Skellefteå hona Hermelin, chinchilla 94,5 p
17 Therese Nordlund, Skellefteå hona Tan, svart 94,5 p
18 Catherine Lindström, Skellefteå hane Hermelin, fuchs vit rödögd 94,5 p
19 Ida Lundberg, Bygdeå hane Hermelin, chinchilla 94,5 p
20 Eva Löfgren, Umeå hane Lilla Havana 94,5 p
21 Ivonne Nordström, Umeå hane Lilla Havana 94,5 p
22 Eva Fahlgren, Byske hane Rex, viltblå 94,5 p
23 Jennifer Sjölund, Åsele hane Hermelin, zobeltecknad brun 94,5 p
24 Maria Forslund, Holmsund hane Rex, dalmatiner blå 94,5 p
25 Ulrika Fagerlund, Boden hona Angora, svart 94 p
26 Inger Milton, Röbäck hona Dvärgvädur, madagaskar 94 p
27 Thomas o Inger Wikberg, Skellefteå hona Dvärgvädur, viltgrå 94 p
28 Stefan Hedenström, Skellefteå hona Belgisk Hare, viltröd 94 p
29 Eva Fahlgren, Byske hane Rex, zobeltecknad blå 94 p
30 Lisa Vernersson, Vännäs hane Orange 94 p
31 Eva Fahlgren, Byske hane  Dvärgvädur, madagaskar 94 p
         
  Klass B      
1 Therese Nordlund, Skellefteå stam Hermelin, viltgrå 284 p
2 Lina Wikberg, Ånäset hona Hermelin, viltgrå 95 p
3 Marie Idenäs, Byske hona Hermelin, zobeltecknad blå 94,5 p
4 Maria Wikberg, Ånäset hona Hermelin, chinchilla 94,5 p
5 Catherine Lindström, Skellefteå hane Hermelin, zobel siamesteckn brun 94,5 p
6 Marie Idenäs, Byske hona Hermelin, viltgrå 94 p
       
  Rasmästerskap 1 mars 2009 i Skellefteå  
  Västerbottens medlemmar      
         
  New Zealand Red      
1 Maria Forslund 92,5 p    
  Angora      
1 Evelina Larsson (svart)  93,5 p    
  Lejonhuvad kanin      
1 Mattias Lundgren (viltgrå) 92,5 p    
  Rex      
1 Eva Fahlgren (blå) 95 p    
2 Maria Forslund (dalmatiner blå) 94,5 p    
  Belgisk Hare      
1 Stefan Hedenström (viltröd) 94 p    
  Lilla Chinchilla      
1 O Karlsson/M Nilsson 95 p    
  Lilla Havana      
1 Ivonne Nordström 94,5 p    
2 Eva Löfgren 94,5p    
  Orange      
1 Lisa Vernersson 94 p    
  Sachsengold      
1 O Karlsson/M Nilsson 95 p    
  Tan      
1 O Karlsson/M Nilsson (svart) 95,5 p    
2 Linda Pettersen (svart) 95 p    
3 Therese Nordlund (svart) 94,5 p    
  Dvärgvädur      
1 Carola Hällsten (viltgrå) 94,5 p    
2 Ivonne Nordström (viltgrå) 94,5 p    
3 Inger Milton (blå) 94,5 p