RESULTAT Skellefteå 2008-08-09      
           
  Best In Show        
  Berit Dunnachie, Hermelin Svart   95,0  
           
  Best I Ras        
  Dvärgvädur: Pia Carnbrand, Dvärgvädur, blå 94,5  
           
  Hermelin: Berit Dunnachie, Hermelin svart 95,0  
           
  Dvärghare: Helena Hammarskjöld, Dvärghare rödögd 94,5  
           
  Färgplaketter        
  Dvärgvädur:        
  Viltblå manteltecknad, Marie Idenäs, Byske 93,0  
  Vit rödögd, Sofia Liljeholm, Storå 93,0  
  Zobelsiames brun, Amanda Wiklund, Kåge 94,0  
  Fuchs japantecknad gul/svart, Sofia Liljeholm, Storå 93,0  
  Bourgogne manteltecknad Camilla Öhrström, Västerhaninge 93,0  
  Isabella,  Isabella Norman, Södertälje 93,0  
  Blå, Pia Carnbrand, Bromma 94,4  
  Chinchilla, Ida & Lisa Quvang, Sikfors 93,0  
  Madagaskar, Ida & Lisa Quvang, Sikfors 93,0  
  Viltgul, Familjen dahlin, Nyköping 94,5  
  Viltgul manteltecknad, Familjen dahlin, Nyköping  94,5  
           
  Dvärghare:        
  Brun zobel/white, Helena Hammarskjöld, Mora 93,5  
  Brun zobel, Helena Hammarskjöld, Mora 93,5  
  Vit rödögd, Helena Hammarskjöld, Mora 93,5  
  Svart, Helena Hammarskjöld, Mora 93,5  
           
  Hermelin:        
  Blå zobel, Marie Idenäs, Byske 94,5  
  Brun zobel, Lina Rönnbäck, Umeå 94,0  
  Vit rödögd, Johan Lindström, Skellefteå 94,5  
  Viltgrå, Marita Juneblad, Umeå 94,5  
  Havanna, Camilla Öhrström, Västerhaninge 94,0  
  Chiinchilla, Ida & Lisa Quvang, Siksors 94,5  
  Vit blåögd, Stefan Hedenström, Skellefteå 94,0  
  Otter svart, Anna Meissner, Umeå 93,0  
  Blå, Berit Dunnachie, Grödinge 94,0  
  Bourgogne, Camilla Öhrström, Västerhaninge 93,0  
  Svart, Berit Dunnachie, Grödinge 95,0  
  Tan svart, Camilla Öhrström, Västerhaninge 93,0  
  Madagaskar Ingrid Norman, Södertälje 93,4  
           
  Prislista klass A i Skellefteå 2008-08-09      
1 Ida och Lisa Quvang Sikfors Hermelin, chinchilla 283,0 Grhanar
2 Camilla Öhrström Västerhaninge Hermelin, svart 94,5 P Hona
3 Marie Idenäs Byske Hermelin, blå zobel 94,5 P Hane
4 Familjen Dahlin Nyköping Dvärgvädur, viltgul-manteltecknad 94,5 P Hane
5 Pia Carnbrand Bromma Dvärgvädur, blå 94,5 Hane
6 Johan Lindström Skellefteå Hermelin, rödögd 94,5 P Hane
7 Marita Junebladh Umeå Hermelin, viltgrå 94,5 Hane
8 Therese Nordlund Skellefteå Hermelin, viltgrå 94,5 P Hane
9 Amanda Wiklund Kåge Hermelin, viltgrå 282,0 Grhanar
10 Stefan Hedenström Skellefteå Hermelin, blåögd 282,0 Grhanar
11 Maria Wikberg Ånäset Hermelin, chinchilla 94,0 P Hane
12 Familjen Dahlin Nyköping Dvärgvädur, viltgul 94,0 P Hane
13 Linnéa Norman Södertälje Hermelin, blåögd 94,0 Hane
14 Helena Hammarskjöld Mora Dvärghare, rödögd 94,0 P Hane
15 Lina Rönnbäck Umeå Hermelin, brun zobel 94,0 P Hane
           
  Prislista klass B i Skellefteå 2008-08-09      
1 Berit Dunnachie Grödinge Hermelin, svart 95,0 Hona
2 Therese Nordlund Skellefteå Hermelin, viltgrå 94,5 Hona
3 Familjen Dahlin Nyköping Dvärgvädur, viltgul 94,5 Hona
4 Helena Hammarskjöld Mora Dvärghare, rödögd 94,5 Hona
5 Berit Dunnachie Grödinge Hermelin, blå 94,0 Hona
6 Amanda Wiklund Kåge Dvärgvädur, zobel siames brun 94,0 Hane
7 Camilla Öhrström Västerhaninge Hermelin, havanna 94,0 Hane
           
  Prislista klass D i Skellefteå 2008-08-09      
1 Lena Hedenström Skellefteå Hermelin, svart 94,0  
           
  Prislista klass M i Skellefteå 2008-08-09      
1 Lina Rönnbäck Umeå Hermelin, svart 95,0  
2 Eva Löfgren Umeå Dvärgvädur, svart 94,5